Jakim kablem podłączyć telefon do telewizora? Potrzebujesz specjalny przewód

Telefon do telewizora. Jaki kabel?
PG Exclusive Poradniki

Aby podłączyć telefon do telewizora, możemy skorzystać z łączności bezprzewodowej lub odpowiedniego przewodu. Jaki kabel pozwoli podłączyć smartfon z telewizorem? Jeżeli chcecie wyświetlać zdjęcia i filmy na dużym ekranie, to ten poradnik odpowie na wasze pytanie.

Spis treści:

  1. Łączenie telefonu z telewizorem
  2. Jak podłączyć telefon do telewizora?
  3. Jakim kablem podłączyć telefon do telewizora?
  4. Jak podłączyć telefon do telewizora kablem HDMI?
  5. MHL — co to jest?

Łączenie telefonu z telewizorem. Po co to robić?

Na naszych telefonach przechowujemy masę zdjęć i filmów. Wyglądają one coraz lepiej z uwagi na poprawiające się parametry aparatów w mobilnych urządzeniach. Zdecydowanie częściej na wakacjach zdjęcia robimy wyłącznie telefonem, bo jest on poręczny, a wykonane w ten sposób fotografie i filmy wyglądają świetnie. Nic dziwnego, że chcemy po powrocie podzielić się nimi ze znajomymi i wspólnie obejrzeć to, co było nam dane zobaczyć.

Ekran smartfona jest jednak niewielki. Zdecydowanie zbyt mały, aby wspólnie oglądać wyświetlone rzeczy w grupie osób, na przykład podczas rodzinnego spotkania. Co zrobić, aby móc cieszyć się zdjęciami i filmami tak, jak podczas seansu filmowego? Najlepiej wyświetlić je na większym ekranie. Jak podłączyć telefon do telewizora? W tym przypadku przyda nam się pewien sprytny sposób, dzięki czemu zawartość telefonu wyświetlimy na telewizorze.

Jak podłączyć telefon do telewizora?
Jak podłączyć telefon do telewizora?

Jak podłączyć telefon do telewizora?

Na początek musimy wybrać sposób, w jaki podłączymy telefon do telewizora. Najpopularniejszy to metoda bezprzewodowa, wykorzystująca np. Wi-Fi Direct, Bluetooth lub inny autorski system przesyłania danych między smartfonem a dużym ekranem. Co zrobić, gdy nasz telewizor nie ma Wi-Fi, nie posiada też żadnego z systemów Smart TV? Wtedy należy wykorzystać tradycyjną metodę, czyli podłączenie telefonu do telewizora przy pomocy kabla.

Okazuje się, że nawet w tym przypadku mamy do wyboru dwie opcje. Jakim kablem możemy podłączyć telefon do telewizora? Sprawdźmy, co możemy wybrać.

Jakim kablem podłączyć telefon do telewizora? Kabel USB

Pierwszy sposób na to, aby podłączyć telefon do telewizora to wykorzystanie kabla USB. Telewizory od lat są wyposażone w złącza USB, dzięki którym możemy podpinać do nich nośniki danych (np. pendrive), wyświetlać obraz z laptopów czy podłączać telefon. W tym wypadku nie ma większej filozofii i potrzebujemy odpowiedni przewód. Jaki kabel pozwoli podłączyć telefon do telewizora przez USB?

W tym wypadku musimy zaopatrzyć się w taki przewód, który z jednej strony posiada złącze kompatybilne z naszym telefonem (np. USB-C, rzadziej Micro USB), a z drugiej będzie ono zgodne ze złączem w telewizorze — najczęściej jest to USB-A, czyli najbardziej znane. Po podłączeniu telefonu do telewizora przez USB, na ekranie smartfona wybieramy odpowiednią opcję (np. przesył plików lub MTP), a na telewizorze wchodzimy w menu. Z jego poziomu wybieramy Media lub inny przycisk dotyczący podłączonego smartfona, np. wyświetlania plików z urządzenia zewnętrznego — w tym wypadku chodzi o nasz smartfon.

Kabel USB pozwoli podłączyć telefon do telewizora.
Kabel USB pozwoli podłączyć telefon z telewizorem.

Jak podłączyć telefon do telewizora przez HDMI?

Druga metoda na to, aby podłączyć telefon do telewizora kablem, jest wykorzystanie kabla HDMI. Jeżeli nasz telefon posiada złącze micro HDMI, to wystarczy kupić kabel który z jednej strony posiada właśnie takie złącze, a z drugiej ma zwykłe HDMI. Wtedy po podłączeniu na ekranie telewizora wybieramy źródło obrazu, wskazując na nasz telefon. Co, jednak gdy nasz telefon nie posiada takiego złącza?

Nic straconego, bo istnieją odpowiednie przejściówki. Aby podłączyć telewizor do telefonu przez HDMI, możemy kupić przejściówkę z Micro USB na HDMI lub USB-C na HDMI. W tej sytuacji podłączamy telewizor jako zewnętrzny dodatkowy wyświetlacz. Obraz i dźwięk z telefonu jest przesyłany na telewizor, a my możemy oglądać na nim zdjęcia, filmy, grać w gry, przeglądać internet czy nawet korzystać z serwisów streamingowych.

HDMI to kolejny sposób na podłączenie telefonu do telewizora.
HDMI to kolejny sposób na podłączenie telefonu do telewizora.

Co to jest MHL?

MHL to Mobile High-Definition Link czyli sposób przenoszenia danych (obrazu i dźwięku) z telefonu na telewizor. Technologia ta umożliwia przesył tych informacji z naszego smartfona przy pomocy kabla HDMI. To tak, jakbyśmy podłączyli monitor do komputera. Obecnie MHL jest wypierane przez bezprzewodowe sposoby łączności z dodatkowymi ekranami, jednak część telefonów nadal wspiera tę technologię.

Warto pamiętać, że wyświetlanie obraz i dźwięku na telewizorze to dodatkowe obciążenie dla telefonu. Oznacza to że nie tylko urządzenie będzie szybciej zużywało baterię, ale także może stracić na wydajności. Jest to jednak skuteczny sposób na wyświetlanie rzeczy na większym ekranie i np. prezentację naszych zdjęć czy filmów.

Drogi Czytelniku!
Niektóre z naszych tekstów zawierają linki afiliacyjne. Jeśli w nie klikniesz,
nie ponosisz żadnych kosztów, ale przyczyniasz się do rozwoju całego portalu

PlanetaGracza.pl. Dziękujemy za wsparcie!

Dawid Szafraniak
O autorze

Dawid Szafraniak

Redaktor
Pierwsze growe szlify zbierał jeszcze w erze PS1, aby później zapoznawać się z kolejnymi wcieleniami japońskiej konsoli, skosztować Xboksa i Switcha. Ostatecznie najbardziej lubi PC, a ostatnio nawet i granie w chmurze. Królują u niego FPS-y, gry akcji nieczęsto górujące nad filmami i tytuły wyścigowe, które podobno #nikogo. Święta Trójca gamingu? Pierwsze Modern Warfare, seria Mass Effect i Uncharted. Bez tego nic nie miałoby sensu. Poza grami lubi planować kolejne podróże i chwytać za aparat fotograficzny podczas meczów piłki nożnej.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie