Kupujesz biurko gamingowe? Prawdopodobnie popełniasz jeden z tych błędów
Oferta biurek dla gracza jest ogromna. Co jednak zrobić, aby wybrać właściwie i nie wyrzucić w błoto kilkuset złotych, a często nawet więcej? Podpowiem, jak podejść do tematu właściwie.
W swojej karierze nazwijmy ją szkolno-pracowniczej, „przerobiłem” mnóstwo biurek. Zresztą zdaję sobie sprawę, że Ty również. Najgorzej wspominam ławki w podstawówce, które nawet nie stały obok biurka, a przecież taką funkcję miały spełniać. Nie dziwi mnie zatem to, że dzieciaki kręcą się i wiercą, nie mogąc na lekcjach wysiedzieć w miejscu.
Zresztą nie tylko w szkole mamy do czynienia z niewygodnymi biurkami. Pracowałem w wielu miejscach i wiem, że jakby do niektórych przyszła Państwowa Inspekcja Pracy, posypałyby się mandaty. Mam też całkiem odwrotne doświadczenie i to sprzed kilku lat. Jeden z pracodawców, który zdecydowanie nie oszczędzał na wyposażeniu biura, uświadomił mnie, jak ważne dla komfortu pracy, czy nauki jest właściwie dobrane biurko. Dzięki temu było mi łatwiej kupić odpowiednie dla siebie, a przy okazji zaspokoić kilka potrzeb. Wiesz, takich potrzeb gracza.
Tych błędów już nie popełnię
Zacznę jednak od tego, po co tak naprawdę powinniśmy przejmować się wyborem dobrego biurka. Po pierwsze ma ono ogromny wpływ na zdrowie. Źle dobrana wysokość monitora, czy chociażby brak miejsca na wygodne położenie rąk lub oparcie nadgarstków, będzie powodować problemy w przyszłości. Bóle kręgosłupa, szyi czy złe krążenie krwi to dopiero początek. Z drugiej strony, odpowiednie biurko poprawi efektywność w pracy czy nauce, a także sprawi, że będzie się przy nim spędzać przyjemniej czas. To główne zalety dobrych rozwiązań, których nie należy lekceważyć.
Niedawno stanąłem przed wyborem nowego biurka, bo obecne, które pochodzi ze znanej sieciówki, po prostu nie spełnia już moich oczekiwań, nie tylko ze względu na funkcjonalność i ergonomię, ale też po prostu jest zużyte. Kiepskiej jakości materiały spowodowały, że całość nie zachowuje stabilności, a poza tym blat ma rysy i odpryski. Zerknąłem więc na ofertę marki PYspace, która specjalizuje się w biurkach gamingowych. I wiecie co? Już wiem, jaki będzie mój następny zakup!
Postawiłem na biurko gamingowe narożne SUPERNOVA222 LED w czarnym kolorze. Po pierwsze urzekła mnie wielkość przestrzeni roboczej. Biurko ma 160 cm szerokości i głębokości, więc spokojnie pomieści wszystkie moje rzeczy potrzebne do pracy i zabawy. Jeśli tylko macie taką możliwość, koniecznie starajcie się kupić jak największe biurko, oczywiście w miarę możliwości posiadanego miejsca w pokoju. SUPERNOVA222 ma na przykład na tyle duży blat, że mieści mi się na nim gamingowa klawiatura z podkładką pod nadgarstki, co jest bardzo istotne. Długo pracuję przy komputerze i wiem, jak uciążliwe może być pisanie czy granie na klawiaturze bez tego dodatku. Miewałem już bóle nadgarstków i nie chcę do nich wracać, a niestety biurka które miałem wcześniej, ze względu na to, że były dużo mniejsze od PYspace, nie pozwalały na komfortowe używanie takiej klawiatury.
Jak wybrać biurko gamingowe? Zwróć uwagę na położenie monitora
Nie od dziś wiadomo, że monitor odgrywa kluczową rolę w pracy przy biurku. Jeśli masz go ustawionego w złej pozycji, to najczęściej albo się garbisz bo jest on za nisko, albo niepotrzebnie spoglądasz cały czas w górę, przez co męczy się i drętwieje szyja. Większość biurek od PYspace ma nadstawki pod monitor, dzięki czemu zawsze będziesz go mieć w odpowiedniej pozycji. Taka nadstawką spełnia jeszcze jedna funkcję. Można pod nią umieścić dodatkowe rzeczy, położyć słuchawki, zeszyty, czy pada do gier.
Model, który wybrałem dla siebie pomieści na podstawkach nawet trzy monitory. Ja jednak pracuję na dużym i szerokim sprzęcie, który ma 34 cale, więc całkiem skutecznie wypełnia większość powierzchni. Natomiast SUPERNOVA222 ma na tyle dużo miejsca, że zmieścisz bez problemu monitor do komputera i dodatkowy dla konsoli, a PlayStation, Xbox czy Nintendo postawisz obok. To się nazywa stanowisko gracza, prawda?
Dodatki ułatwiające pracę
Narożne biurko gamingowe SUPERNOVA222 ma jeszcze kilka innych ciekawych elementów, bez których dzisiaj nie wyobrażam sobie pracy. Po pierwsze przepusty na kable, dzięki którym lądują one estetycznie w jednym miejscu i nie walają się ciągle po biurku. Jestem tradycjonalistą, więc cały czas korzystam z przewodowej klawiatury i myszki, więc doceniam tego rodzaju udogodnienie.
Po drugie wielobarwne podświetlenie LED. Dla jednych zbędny bajer, dla drugich nieodzowny element pokoju gracza. Ja jednak doceniam podświetlenie przede wszystkim dlatego, że w trakcie nocnych sesji, dobrze koresponduje z monitorem i dzięki temu, kiedy zmieniają mi się scenerie w grze, nie czuję jakby ekran przeskakiwał z jednego mocnego światła w drugie. Znacie na pewno to uczucie, kiedy widzicie czarną planszę pomiędzy ukończonym jednym poziomem gry a drugim? Mając odpowiednie podświetlenie wokół monitora, oczy po prostu przestają się tak bardzo męczyć.
Jako trzeci element zostawiłem sobie do opisania mobilną platformę pod stację roboczą komputera. Jako gracz i od czasu do czasu tester różnego rodzaju akcesoriów gamingowych czy innego sprzętu, muszę niestety dostać się na tyły obudowy. Mocno więc doceniam fakt, że teraz mogę jednym ruchem ją odsunąć i w każdej chwili podłączyć nowy sprzęt. Samo czyszczenie jednostki też jest wtedy ułatwione, odpinam wszystkie kable z tyłu, wysuwam obudowę i mogę się zabrać za porządki.
Jakość to spokój na wiele lat
Rozprawiałem już na temat wielkości biurka czy dodatkowych elementów, ale niemniej istotną cechą biurka jest jego wytrzymałość i to, z jakich materiałów jest wykonane. Biurko PYspace ma laminowany blat o grubości 22 mm. Do tego obrzeża wykonane są z ABS-u, dzięki czemu szybko się nie zniszczą. Całość waży aż 72 kg, więc biurko jest w zasadzie nie do ruszenia i o to właśnie chodzi!
Na koniec zostawiłem sobie kilka ciekawostek. Model SUPERNOVA222 ma uchwyt na słuchawki i napoje. Zwłaszcza to drugie jest całkiem użyteczne, bo przynajmniej w ferworze walki na wirtualnym froncie, nie rozlejecie niczego na klawiaturę czy myszkę, a byłoby szkoda. Ponadto urzekła mnie lista dodatkowych mebli i akcesoriów, które oferuje PYspace. Dokupić możesz szafkę RTV, półki, stolik, a nawet szafę i komodę, dzięki czemu reszta mebli może bez problemu pasować będzie do biurka, albo odwrotnie. Świetną sprawą są też kontenerki, na których położysz książki, laptopa, czy schowasz dokumenty.
Biurko gamingowe PYspace SUPERNOVA222 możesz bez problemu zamówić na stronie producenta. Oprócz wersji narożnej, znajdziesz również bardziej tradycyjne. Zatem jeśli cały czas stoisz przed odpowiedzią na pytanie, jak wybrać biurko gamingowe, koniecznie zajrzyj do PYspace. Pamiętaj przy tym, że na wygodzie pracy oszczędzać nie warto, bo potem niestety może się to odbić na twoim zdrowiu. Ja już wiem, że przy zakupie nowego biurka, kilku błędów na pewno nie popełnię.
Źródło: Materiał powstał we współpracy z PYspace