NASA wysłała holograficznego lekarza na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Josef Schmid holoportowany na ISS przy użyciu HoloLens
Newsy Technologie

NASA ma oryginalny pomysł, jak wykorzystać technologię w ważnej sprawie. Naukowcy skorzystali z HoloLens i wysłali hologramy ludzi na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej potrafi w nietypowy sposób odpowiedzieć na różne potrzeby astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ujawniono niedawno, że w październiku 2021 roku na ISS holoportowano kilka osób. W ekipie znaleźli się chirurg lotniczy dr. Josef Schmid oraz CEO AEXA Aerospace Fernando De La Peña Llaca wraz ze współpracownikami. Choć cały zespół fizycznie przebywał oczywiście na Ziemi, astronauci mogli bez problemu nawiązać kontakt z hologramami.

Technologia polega na zrekonstruowaniu, kompresji i wreszcie przesłaniu trójwymiarowych modeli ludzi. Do akcji trzeba wówczas włączyć urządzenia mieszanej rzeczywistości – w tym przypadku Microsoft HoloLens i komputera komputera z oprogramowaniem stworzonym specjalnie przez AEXA Aerospace. Takie połączenie technologii umożliwia nie tylko zobaczenie obrazu, ale również rozmowę i interakcję z nim. Właśnie dzięki temu astronauta Thomas Pesquet mógł porozmawiać z ludźmi przebywającymi na Ziemi.

Przełomowa akcja pokazuje, że możliwe jest obecnie utrzymanie kontaktu na dalekich dystansach, ale z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Holoportacja w dużej mierze imituje styczność z żywym człowiekiem, co szczególnie przyda się astronautom na ISS. Żadna z zastosowanych technik nie jest oczywiście nowa; Microsoft korzysta z holoportacji już od 2016 roku, po raz pierwszy natomiast użyto tej technologii w transmisji na taką odległość i w tak wymagających warunkach. Powodzenie całej akcji oznacza zresztą nowe możliwości dla NASA. Dzięki temu astronauci będą mogli “odwiedzić” Ziemię, zaś osoby z Ziemi – “udać się” na ISS. Ułatwi to przeprowadzanie m.in. badań medycznych, konsultacji psychiatrycznych czy rozmów astronautów z rodzinami.

Agata Wierzbicka
O autorze

Agata Wierzbicka

Redaktor
W dzieciństwie wielbicielka platformówek i przygodówek, obecnie w grach stawia przede wszystkim na dobrą fabułę. Z uporem maniaka wykonuje nawet najdziwniejsze zadania poboczne. Gdy nie gra – czyta, pisze lub próbuje swoich sił w kolejnych dziedzinach rękodzieła.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie