GTA V Online polem starć pomiędzy Hongkongiem a Chinami

GTA V Online polem starć pomiędzy Hongkongiem a Chinami
Newsy PC PS4 XOne

Konflikt pomiędzy Hongkongiem a Chinami po raz kolejny dotyka branży wirtualnej rozrywki, tym razem przenosząc się do świata GTA V Online.

Niedawna aktualizacja do Diamond Casino Heist umożliwiła graczom noszenie ubioru, z którego kojarzymy osoby protestujące w Hongkongu, czyli czarnej koszulki, maski gazowej i żółtego kasku. Do założenia outfitu o nazwie „Glory to Hong Kong” zachęcają członkowie grupy „Stand With Hong Kong”.

Osoby popierające protesty atakują w świecie GTA V Online stacje metra czy radiowozy policyjne. Oczywiście nie mogło też zabraknąć wirtualnych odpowiedników drugiej strony konfliktu, którzy przywdziani w mundury policji i służb bezpieczeństwa odpierają ataki protestujących.

Jak informuje BBC, obydwie strony nawołują się do akcji za pomocą lokalnego odpowiednika forum Reddit, czyli LIHKG. Na chwilę obecną częstotliwość wewnątrzgrowych potyczek bardzo osłabła – Chiny dzięki znacznej przewadze liczebnej spacyfikowały wirtualnych protestujących.

To nie pierwszy raz, gdy branża growa staje się tłem dla politycznych batalii. Pisaliśmy chociażby o przypadku Mesuta Ozila, który został usunięty z chińskiej wersji PES 2020 za posądzenie władz Państwa Środka o dyskryminację muzułmańskiej mniejszości. Konfliktu na linii Hongkong-Chiny dotyczyła natomiast inna, głośna sprawa, w której profesjonalny gracz w Hearthstone Ng Wai ‘blitzchung’ Chung został zbanowany przez Blizzard za poparcie protestujących mieszkańców Hongkongu podczas streamingu na żywo. Decyzja Blizzardu wywołała burzę w branży; po apelach ze strony graczy i deweloperów producent stwierdził, że jego reakcja nie była umotywowana politycznie. Ostatecznie jednak karę w postaci bana zamieniono na sześciomiesięczny okres zawieszenia.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie