GTA 6 ekskluzywną grą na PS5? Sony ponoć chce przejąć Take-Two Interactive

Ostatnie godziny przyniosły niespodziewane wieści o trwających rzekomo rozmowach na najwyższym szczeblu, które mają doprowadzić do przejęcia Take-Two Interactive przez Sony. Może to oznaczać GTA 6 tylko dla PS5 (choćby czasową wyłączność) i duży cios dla Microsoftu.

Sieć obiegła niepotwierdzona informacja, która brzmi nieco niewiarygodnie. Jej źródłem jest serwis MarketWatch, według którego na amerykańskiej giełdzie krążą pogłoski na temat przejęcia firmy Take-Two przez Sony.

GTA 6 sprzedałoby PS5 w mgnieniu oka

Nie chodzi tylko o wstępne rozmowy pomiędzy Sony i Take-Two Interactive – te mają być w zaawansowanym stadium i jeśli to prawda, Sony zapewne będzie chciało je dopiąć przed wypuszczeniem PS5 na rynek. Wyobrażacie sobie zapowiedź PlayStation 5 oraz informację, że GTA 6 zadebiutuje na tym sprzęcie jako tytuł na wyłączność? Konsola sprzedawałaby się jak ciepłe bułeczki. Wątpliwe jednak, by seria od lat multiplatformowa nagle przeniosła się tylko na PlayStation. Prawda jest jednak taka, że wystarczyłaby choć roczna wyłączność na GTA 6 dla PlayStation 5, by Sony sporo zyskało na starcie konsoli.

Sony ekskluzywnie, Microsoft usługowo

Sony od zawsze skupiało się na ekskluzywnych i fabularnych grach dla PlayStation i nawet niedawno padło zapewnienie, że firma nie zrezygnuje z dużych marek AAA, które oferują graczom zabawę singleplayer. Dla takich gier, jak Uncharted 4, God of War, Spider-Man czy Bloodborne (w planach Days Gone, The Last of Us 2, Death Stranding) kupuje się PS4. Możemy być pewni, że na nowej konsoli Japończyków podobnych mocnych tytułów nie zabraknie.

Microsoft z kolei odchodzi od ekskluzywności, co rozpoczęło się na dobre od wydawania wcześniej ekskluzywnych marek dla Xbox One na komputery z systemem Windows 10. Proces ten będzie postępował i jeśli projekt xCloud wypali, zagramy w każdą ekskluzywną grę, jaka pojawi się na Xbox Scarlett, nawet na smartfonie. Wspomniana usługa – według Amerykanów – pozwoli bowiem uruchamiać gry na dowolnym urządzeniu, przy zachowaniu konsolowej jakości. Wszystko za pomocą streamingu.

Widać zatem dużą rozbieżność w wyborze ścieżek, jaką obierają Sony i Microsoft. Producent konsol PlayStation zapewne będzie walczył o kolejne marki, a te, które są w katalogu Take-Two Interactive, są niezwykle smakowite. Pamiętajmy, że sprawa nie zamyka się na Grand Theft Auto. Pod skrzydłami Take-Two znajdziemy też serie NBA 2K, Sid Meier’s Civilization, Mafia, BioShock, czy Red Dead Redemption.

Take-Two już zyskuje na plotce

Choć rozmowy pomiędzy korporacjami nie zostały w żaden sposób potwierdzone, już teraz akcje Take-Two Interactive zyskują na giełdzie 4,7%. Kurs Sony zapewne też skoczyłby w górę, gdyby dwie firmy oficjalnie podały sobie rękę.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.