Nowa technologia Sony pokona najlepszych graczy. Są wyniku eksperymentu na przykładzie Gran Turismo

Gran Turismo 7 - kierowca jedzie samochodem w kasku - PG
PS5

Gran Turismo niczym Dark Souls? No cóż, z takim AI sporym wyzwaniem może okazać się wygranie wyścigu. Twórcy informują o „rewolucyjnym AI”.

Wszystko to brzmi z jednej strony imponująco, a z drugiej – niepokojąco.

Gran Turismo z nowoczesnym AI

Najnowsza sztuczna inteligencja od Sony pokonała najlepszych na świecie graczy. Firma nazywa nową technologię „rewolucją” i snuje wizję wykorzystania jej w praktyce w przyszłych grach firmy.

Sony wraz z zespołem deweloperskim odpowiedzialnym za GT7, czyli Polyphony Digital oraz grupą Sony AI opracowało Gran Turismo Sophy. Jest to najnowsza sztuczna inteligencja mająca kompletnie zmienić to, jak może w przyszłości wyglądać granie przeciwko komputerowi. I, trzeba przyznać, wszystko to brzmi niezwykle atrakcyjnie.

Do testów wykorzystano GT Sport z PS4. Przeciwko Sophy stanęli najlepsi gracze świata. Pierwsze testy odbyły się w lipcu ubiegłego roku i dość szybko stało się jasne, że jest nieźle, ale nie rewolucyjnie. Drużyna ludzi zdobyła 86 punktów, a Sophy 70, co jest i tak naprawdę świetnym wynikiem. Rewolucja nadeszła, ale po paru miesiącach.

Dopiero przy drugiej turze testów czworo mistrzów świata w GT poległo. Ludzie zdobyli mizerne 52 punkty, natomiast AI aż 104. I jak tu się nie bać „buntu maszyn”?

Sony rozwinęło swoje rewelacyjne AI, stawiając na realizm, taktykę wyścigów w czasie rzeczywistym oraz etykietę sportową. Narzędzia głębokiego uczenia świetnie poradziły sobie ze stawianymi wymaganiami. Mimo że nowa technologia testowana jest w grach serii GT, raczej nie uświadczymy jej w kolejnej części, czyli zmierzającej do nas „siódemce„. Szef Sony AI przyznał, że są to jednak imponujące podwaliny, mające stanowić nowy element w przyszłych grach z serii GT.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie