FIFA 20 – skandal wśród społeczności. Najlepsi nie zawsze grają fair

Powinno być tak, że gracze dają z siebie wszystko i rywalizują między sobą, by udowodnić, kto jest najlepszy. Niestety, w przypadku FIFA 20 pojawił się pewien… problem.

Brytyjska redakcja serwisu Eurogamer opisuje skandal wśród społeczności skupionej wokół gry FIFA 20, który dowodzi, że część najlepszych graczy ma gdzieś zasady fair play. Kilku profesjonalnych graczy FIFA 20 korzystało z prywatnego pokoju Discord, aby ustawiać się w taki sposób, aby uniknąć grania przeciwko sobie.

Pytacie, dlaczego? Odpowiedź jest prosta – aby poprawić swoje statystyki wygranych spotkań i uzyskać lepszą ogólną pozycję w rankingu. Według raportu, osoby grające w FIFA 20 – jeśli wygrają mecz – otrzymują nagrody bez względu na umiejętności swoje i swojego rywala. Profesjonalni gracze doszli zatem do wniosku, że łatwiej będzie zdobywać nagrody mierząc się ze słabszymi graczami, niż męczyć we własnym gronie.

Prawdopodobnie nic nie wyszłoby na jaw, gdyby nie gracz Nick „RuntheFutMarket” Bartels, który ujawnił cały proceder i opublikował poniższy filmik, który przedstawia m.in. dowody w postaci zrzutów ekranu z Discorda.

Choć zdajemy sobie sprawę, że nie można generalizować i nie wszyscy najlepsi profesjonalni gracze w FIFA 20 brali udział w takich ustawkach, a jedynie kilka osób (tyle ujawniono), stawia to społeczność gry w niezbyt komfortowej sytuacji. Electronic Arts zareagowało i póki co jeden z graczy został zawieszony w kwalifikacjach EA Sports FIFA 20 Global Series, lecz wydaje się, że więcej kar się nie posypało. Eurogamer wciąż drąży temat i jeśli jesteście ciekawi, co jeszcze się stanie w tej sprawie, zerknijcie w to miejsce.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.