FIFA 20 – Marco van Basten zawieszony za nazistowskie pozdrowienie

EA Sports poinformowało o zawieszeniu byłego holenderskiego piłkarza w grze FIFA 20. Powodem jest użycie przez niego nazistowskiego pozdrowienia na antenie kanału sportowego.

Utytułowany piłkarz, pełniący obecnie funkcję komentatora i eksperta sportowego, użył przed meczem w studiu ligi holenderskiej nazistowskiego pozdrowienia “sieg heil”. Piłkarz podobno liczył na to, że może sobie zażartować, bo ma wyłączony mikrofon – niestety, przeliczył się.

W zeszły weekend przed meczem Ajax Amsterdam i Heracles Almelo dziennikarz Hans Kraay przeprowadzał rozmowę z niemieckim trenerem Heraclesu. Po zakończeniu wywiadu na antenie kanału rozbrzmiało nazistowskie pozdrowienie z ust Marco van Bastena. Chodziło o dwa słowa: “sieg heil”, których nie można zinterpretować inaczej niż jako pozdrowienie nazistowskie. Sformułowanie było skandowane podczas przemówień Hitlera oraz używane alternatywnie dla słynnego “heil Hitler”.

Legenda futbolu tłumaczy się, że jej celem nie było wywołanie kontrowersji, a jedynie zażartowanie z niemieckiego szkoleniowca i jego języka. Sportowiec przeprosił za niestosowne słowa.

Okazuje się jednak, że jeśli to był rzeczywiście żart, to EA Sports nie ma poczucia humoru. Po uruchomieniu trybu Ultimate Team w FIFA 20 gracze mogą przeczytać komentarz Elektroników: “Jesteśmy świadomi niedawnego komentarza Marco van Bastena. Oczekujemy, że nasze zaangażowanie w propagowanie równości i różnorodności zostanie podtrzymane w grze. Dlatego zawieszamy kartę Marco van Basten ICON w pakietach, SBC i FUT Draft do odwołania”.

Dagmara Kottke

Dagmara Kottke

Przygodę z grami zaczynała od tytułów takich jak Worms, THPS i Pizza Connection 2. Aktualnie obcuje przede wszystkim z produkcjami strategicznymi i pomysłowymi indykami; ogólnie gra w tytuły, w które nikt nie gra – i czyta książki, których nikt nie czyta.