EA Sports FC 24 sprzedaje się gorzej, bo nie ma znaczka “FIFA”

EA Sports FC 24 sprzedaje się gorzej, bo nie ma znaczka
Newsy PC PS4 PS5 Switch Xbox Series XOne

Pytanie, czy to na pewno o to chodzi? A może EA Sports FC 24 po prostu nie oferuje zbyt wiele w stosunku do kultowej serii FIFA?

Poznałem odpowiedź na moje pytanie, gdy tylko okazało się, że Electronic Arts nie zamierza dalej korzystać z licencji FIFA. Firma postanowiła wydać coś zupełnie nowego (ale nie do końca…), bo opatrzonego logiem EA Sports FC. To początek serii, która od FIFA różni się – no właśnie – licencjami. Zastanawiałem się jednak, jak bardzo brak kultowego logo wpłynie na jej sprzedaż i odbiór.

EA Sports FC 24 blednie przy FIFA

Gra w wersji na Steam ma obecnie “mieszane” oceny, więc ze strony graczy odbiór jest raczej oczywisty. No ale to nic dziwnego, wszak seria FIFA i tak od dawna była krytykowana za zbyt mało nowości i bliźniacze kolejne części. Nowa seria miała teoretycznie wszystko, co mogło zagwarantować jej sukces – nowy tryb kariery, parę ulepszeń, a nawet kontrowersje przed premierą i dziwaczne, memiczne bugi. Tak się jednak nie stało.

No, przynajmniej w stosunku do gier FIFA. Sama premiera i jej okolica dla EA Sports FC 24 była solidna. Potem jednak sprzedaż znacząco zmalała. O statystykach sprzedaży dowiadujemy się od Christophera Dringa z GameIndustry.biz na Twitterze.

Fizyczna sprzedaż EA Sports FC w Wielkiej Brytanii spadła o 30% w porównaniu z zeszłoroczną FIFA 23. EA spodziewało się krótkoterminowego wpływu w wyniku rebrandingu.

– wyjaśnia redaktor i analityk

Tyczy się to oczywiście UK, ale w praktyce można to śmiało można przenieść na resztę świata. EA wiedziało, że tak będzie, ale czy “aż tak”? Ciężko powiedzieć, bo 30% to dość spory spadek, o ile się utrzyma. Być może gracze z czasem rzucą się na pierwszą odsłonę nowego cyklu? Tego nie wiemy, ale na pewno poprzednich gier FIFA już nie kupią.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie