Poznajcie szczury, które grają w Dooma. Idzie im to zaskakująco nieźle

szczur gra w doom ii
PC

Neuroinżynier Viktor Tóth zbudował specjalną stację VR dla szczurów, które nauczył grać w Doom II. Tak jakby. Niemniej jest to osiągnięcie godne podziwu.

Graliśmy już w Dooma na wszystkim, ale co, gdy grę odpalimy na komputerze, ale nie będzie w niego grał człowiek?

Doom II i szczury

Mieliśmy już Dooma na praktycznie wszystkim – od mikrofalówek, pralek i innych sprzętów AGD, aż po testy ciążowe i więcej dziwacznych urządzeń. Czasy się jednak zmieniają i pora nauczyć zwierzęta wyżynać w pień piekielne pomioty. A przynajmniej taki cel obrał neuroinżynier Viktor Tóth.

Naukowiec stworzył specjalnego bloga, na którym wyjaśnia nauczanie szczurów gry w Doom od strony naukowej i technologicznej. Jest to dość obszerna lektura, którą znajdziecie pod tym adresem. Głównymi bohaterami opowieści są trzy szczury o imionach na cześć twórców legendy od id Software – Carmack, Romero i Tom.

Zbudowałem od podstaw konfigurację VR dla gryzoni i wytrenowałem trzy szczury w sposób zautomatyzowany, bez ręcznej interwencji, do przemierzania korytarza wyrenderowanego w silniku DOOM II.

Viktor Tóth

Poziom dla szczurów jest bardzo prosty, bo to w zasadzie jedna droga z pojedynczym demonem do pokonania. Szczur-gracz znajduje się w specjalnej uprzęży nad styropianową kulą z mnóstwem czujników ruchu. Przed nim jest monitor i specjalna rura ze słodką wodą, która dostarcza “nagrodę” w zamian za dobre zachowanie w grze, co tylko umacnia “naukę” gryzoni.

Najciężej było z implementacją mechaniki strzelania, jednak naukowiec i z tym sobie poradził. Mimo to uważa, że mógłby bardziej dopracować ten element rozgrywki.

Ciężko tutaj pokusić się o jednoznaczną konkluzję, bo w zasadzie wspomniane gryzonie nie do końca grają w grę, tylko biegają po kulce po to, aby dostać słodką wodę. Niemniej pomysł działa, co tylko podkreśla powyższy filmik. Postać się porusza, demon został pokonany, a szczur jest szczęśliwy.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie