Poważna awaria Denuvo. Niektórych gier nie da się w ogóle uruchomić

Marvel's Guardians of the Galaxy - zrzut ekranu
PC

Internauci donoszą o poważnej, jak się wydaje, awarii Denuvo. Serwery tego systemu zabezpieczeń mają problemy, przez które nie da się uruchomić niektórych tytułów.

Denuvo i tak jest nielubiane przez sporą liczbę graczy. Wiele wskazuje na to, że do tej grupy dołączą kolejne osoby.

Awaria Denuvo uniemożliwia odpalenie niektórych gier

Denuvo to nowoczesny system zabezpieczeń antypirackich, który jest wielce kontrowersyjnym narzędziem. Wszystko dlatego, że wielu graczy uważa, iż oprogramowanie spowalnia działanie niektórych gier. Dowodów w tej sprawie jest cała masa, ale trzeba przyznać, że software jest w istocie stosunkowo skuteczny i powstrzymuje hakerów od “scrackowania” wielu tytułów na premierę.

Problem w tym, że czasami cierpią na tym zwyczajni użytkownicy. Internauci m.in. za pośrednictwem Reddita donoszą o tym, że niektórych gier nie da się aktualnie uruchomić. Winne wszystkiemu jest wspomniane Denuvo, a dokładniej – jego serwery.

Problemy dotykają jednak wielu różnych gier – od Dead Rising i Planet Zoo aż po Rise of the Tomb Raider i najnowsze Guardians of the Galaxy. Próbując uruchomić dany tytuł, wyświetla się informacja “Serwer nie jest osiągalny. Sprawdź swoje połączenie internetowe i kliknij “Ponów próbę””. Jak zauważył jeden z użytkowników Twittera, powodem może okazać się wygaśnięcie nazwy domeny.

Na ten moment nie znamy dokładnych przyczyn awarii, a także nie wiemy, czy da się jakoś obejść wyskakujący komunikat. Najpewniej trzeba zaczekać, aż dostawca usługi wyda w tej sprawie oświadczenie. Mamy nadzieję, że nastąpi to jak najszybciej.

Niestety, wiele wskazuje na to, że jeżeli faktycznie za wspomnianą awarię odpowiada właśnie Denuvo – spotka się to z jeszcze większym odzewem graczy wymierzonym w kontrowersyjny DRM. Ci od dawna zauważają, że software przyczynia się do problemów z grami.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie