Odświeżenie największego RPG-a Bethesdy dostępne za darmo. Na ten moment czekaliśmy od lat

Daggerfall w kompletnym odświeżeniu do pobrania zupełnie za darmo
Newsy PC

The Elder Scrolls II: Daggerfall po dziś dzień stanowi jeden z największych kamieni milowych w rozwoju RPG-ów. Nową wersję na Unity pobierzecie za darmo.

Daggerfall był przełomem. Oryginalnie wydane w 1996 RPG Bethesdy wyznaczyło nowy kierunek dla gier wideo, ale przede wszystkim dla tych fabularnych tytułów fantasy. Gra w swoim czasie była gigantyczna, absorbująca, wymagająca wiele, ale i oferująca równie dużo. No i była również naszpikowana taką liczbą błędów, że nawet dziś używa się określenia „Buggerfall”.

Daggerfall na Unity za darmo

Zespół moderów postanowił to zmienić. Fanowski projekt Daggerfall Unity powstaje od wielu lat, ale w końcu udało się go wydać. I to w ukończonej wersji 1.0, którą pobrać może za darmo każdy zainteresowany. Jest to pewnego rodzaju remake, bo grę przeniesiono na silnik Unity, na którym radzi sobie dziś o wiele lepiej. Współczesne maszyny bez problemu odpalą grę.

Wersja na Unity to spora liczba nowości. Teraz gra w pełni wspiera sterowanie WASD-em, oferuje ulepszoną rozdzielczość, grafikę i tekstury, a także warstwę audio (ale akurat nieznacznie). Możecie teraz grać w tego gigantycznego RPG-a na ultraszerokich monitorach, a nawet korzystać z modów! Tak – twórcy moda wyposażyli tytuł we wsparcie modyfikacji. Tych są dziesiątki i oprócz mniejszych lub większych poprawek, dodają nawet nowe postacie, przedmioty, questy, czy całe regiony.

Kolejną ważną dla graczy opcją jest możliwość ręcznego ustawienia mniejszych lochów. Wiecie, w 1996 roku wielkość gry robiła wrażenie, a generowane losowo lochy mogły pochłonąć na dziesiątki minut, jeżeli nawet nie na godziny. Tylko wydłużały przy tym czas potrzebny do wykonania pojedynczego questa i mocno nużyły. Dziś Daggerfall Unity pozwala na ograniczenie lochów generowanych losowo, co nie tylko przełoży się na lepsze doświadczenie, ale i tak potrzebne „skondensowanie” gry.

Aby uruchomić modyfikację, należy posiadać podstawową kopię gry (która dostępna jest za darmo np. na Steam). Pliki z Unity pobierzecie z GitHub i należy je wypakować do osobnego folderu i zainstalować, wskazując ścieżkę gry z wersji na Steam. Twórcy ostrzegają, że „gotowa” wersja gry na GOG-u jest przeterminowana o jakieś dwa lata i lepiej jej nie pobierać.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie