Commandos 2: HD Remaster – gra o II WŚ ocenzurowana. Usunięto m.in. swastyki

Commandos 2: HD Remaster – gra o II WŚ ocenzurowana. Usunięto m.in. swastyki
Newsy PC PS4 Switch XOne

Odświeżone wydanie Commandos 2 zadebiutowało w ostatni piątek. Podczas testów wersji beta fani zauważyli, że w porównaniu do gry z 2001 w remasterze zabrakło pewnych symboli, takich jak chociażby swastyka. Przypadek?

Upiększając klasyka strategii o II wojnie światowej, twórcy z Yippee! Entertainment postanowili też usunąć z gry elementy, które mogłyby wzbudzać w niektórych krajach kontrowersje. Commandos 2: HD Remaster został w ten sposób pozbawiony między innymi symboli III Rzeszy czy Cesarstwa Wielkiej Japonii, wspierającego Hitlera w wojnie, oraz niektórych przemówień i portretów. Wycięte części nie zostały niczym zastąpione – i tak chociażby Hitlerowcy noszą białe opaski, a flaga niemieckiej armii jest jednolicie czerwona. Ocenzurowano także brutalniejsze sceny.

Twórcy tłumaczą decyzję tym, że nie chcieli, by ich produkcja została zablokowana przez władze któregokolwiek z państw. Jak czytamy na Steamie, do graczy trafia wyłącznie jedna – ocenzurowana – wersja remastera; zabraknie w niej “jakichkolwiek symboli, wizerunków, przemówień czy innych elementów, które mogłyby naruszać prawo w wielu krajach”. Deweloperzy z Yippee! Entertainment dodają, że jako firma zobowiązani są do “przestrzegania regulacji prawnych i jednoczesnego zapewnienia fanom na całym świecie jak najlepszych wrażeń z gry”, co ma nastąpić poprzez uniknięcie “potencjalnych opóźnień czy banów”.

Commandos 2: HD Remaster jest dostępny na PC od 24 stycznia. Do końca miesiąca grę można kupić na wyprzedaży na Steamie za nieco ponad 61 złotych. Po 31 stycznia tytuł wraca do normalnej ceny, czyli 72 złotych. Produkcję nabędziemy też wraz z remasterem Praetorians HD, gdzie cena promocyjna to prawie 92 złote, a normalna – 144. Planowana jest też wersja Commandos 2: HD na PS4, Xboksa One i Nintendo Switch.

Dagmara Kottke
O autorze

Dagmara Kottke

Redaktor
Z wykształcenia dziennikarz, z zamiłowania jeszcze bardziej. Fanka słabej literatury i maskotek ze zniesmaczonym wyrazem twarzy.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie