Aktualizacja PS3 „zabija konsole”. Oto prawdziwa lista zmian nowego softu

Aktualizacja-PS3-4.91
Newsy PS3

Od niedawna możemy pobierać nowy soft dla PlayStation 3. Choć oficjalna lista zmian niewiele nam mówi, ta “prawdziwa” wszystko wyjaśnia. Więc po co pojawiła się aktualizacja PS3 w 2024 roku?

Aktualizacja PS3 4.91 poprawia ogólną wydajność systemu. To tyle, jeśli spojrzymy na udostępnioną przez Sony listę zmian. Jednak zawsze tak jest, że “coś za tym stoi”, zatem jeśli wysłużony Plejak nadal stoi przy telewizorze, mamy dla Ciebie dobre lub złe wieści.

Na początek przypomnę, że najnowsza aktualizacja pojawiła się wczoraj, czyli dokładnie rok po wcześniejszej, która była oznaczona numerem 4.90. Można się spodziewać, że obecny update również posłuży nam równy roczek. Ale do czego?

Aktualizacja PS3 4.91 po pierwsze dba o napęd Blu-Ray

Nie wiem czy zauważyliście, lecz podana przez Sony lista zmian to niejedyne informacje dotyczące aktualizacji z 2024 roku. Obok ogólnej wydajności systemu na oficjalnej stronie firmy czytamy:

Aby odtwarzać dyski Blu-ray, system PS3 wymaga odnowionego klucza szyfrowania odtwarzacza Blu-ray. Zaktualizuj oprogramowanie systemu PS3 do najnowszej wersji, aby odnowić klucz szyfrowania odtwarzacza Blu-ray.

Sony

Zatem jak widać, pierwszy główny cel aktualizacji jest taki, byśmy nadal mogli oglądać najnowsze filmy Blu-Ray na PlayStation 3. Jesteśmy ciekawi, czy korzystacie jeszcze z trójeczki, a jeśli tak, to czy służy ona jedynie do grania, czy do czytnika wskakuje czasem jakaś płytka z filmem?

Drugi powód aktualizacji jest zabójczy dla niektórych graczy

Nie ma co ukrywać, że wielu użytkowników PlayStation 3 korzysta z różnych metod, by odpalać pirackie wersje gier. I właśnie ta grupa posiadaczy PS3 wpadła na dużą bombę, jeśli pobrała update 4.91. Nowy system zawiera bowiem dodatkowe zabezpieczenia, o których oficjalnie się nie mówi. Jednak na forum PSX Place pojawiło się już ostrzeżenie dla wszystkich, którzy wykorzystują tzw. jailbreak.

O sytuacji napisał m.in. PlayStation Lifestyle, który powołując się na wieści ze wspomnianego forum pisze, iż po nowej aktualizacji PS3 wszystkie istniejące narzędzia jailbreak będą musiały zostać zaktualizowane. Kto przypadkiem pobrał update, nie ma możliwości przywrócenia starszego oprogramowania systemowego. Reset systemu nie działa. W takim przypadku pozostaje czekać, aż wszystkie pliki jailbreak zostaną zaktualizowane przez programistów. Do tego czasu sprzęt posłuży jako… ozdoba pokoju.

Darek Madejski
O autorze

Darek Madejski

Redaktor
Wspomina gaming lat 90. z wielkim sentymentem. Ekspert w dziedzinie retro sprzętu oraz starych konsol. Oprócz duszy kolekcjonera, fan współczesnych gier singleplayer, głównie tych na PlayStation. Specjalista w treściach dotyczących PS Plus oraz promocji. Poza pracą, fan seriali w klimacie postapokaliptycznym, koszenia trawy, rąbania drewna i zajmowania się wszystkim, by tylko nie siedzieć w miejscu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie