Intel nie mógł się zdecydować, ale ostatecznie wycofuje się z Rosji

Intel Putin
Technologie

Firma Intel wcześniej zablokowała dostawy swoich sprzętów do Rosji, jednak jako producent wciąż tam działała. Teraz się to zmieniło. Wojna w Ukrainie to cios w Rosję.

Choć wcześniejsze komunikaty nie były zbyt jasne, amerykański gigant technologiczny podjął jedyną słuszną decyzję.

Wojna w Ukrainie. Intel jednak wycofuje się z Rosji

Skutki wojny w Ukrainie są bardziej niż bolesne dla prowodyra konfliktu – Rosji. Codziennie na jaw wychodzą nowe szczegóły dotyczące trwających tam walk. Ostatnio głośno było o masakrze ludności cywilnej w Buczy, więc świat odpowiedział na te tragiczne informacje kolejnymi ekonomicznymi ciosami. Dołącza do nich Intel, choć nie było to takie pewne.

Amerykański gigant przekazał w oficjalnym komunikacie, iż w pełni zawiesza działalność w kraju Władimira Putina. Firma nie będzie więc prowadzić tamtejszego oddziału, co bezpośrednio wpłynie na około 1 200 tamtejszych pracowników. Co się z nimi stanie? Korporacja obiecuje, iż ich „wesprze”.

Firma Intel przyłącza się do społeczności globalnej, potępiając wojnę Rosji przeciwko Ukrainie i wzywając do szybkiego powrotu do pokoju. Ze skutkiem natychmiastowym zawiesiliśmy wszystkie operacje biznesowe w Rosji. Jest to następstwem naszej wcześniejszej decyzji o wstrzymaniu wszelkich dostaw do klientów w Rosji i na Białorusi. Myślami jesteśmy ze wszystkimi, których dotknęła ta wojna, a w szczególności z mieszkańcami Ukrainy i krajów sąsiednich, a także ze wszystkimi osobami na całym świecie, których rodziny, przyjaciele i bliscy przebywają w tym regionie.

– wyjaśnia Intel w komunikacie na swojej stronie

Cała sytuacja jest dość zaskakująca, bo wcześniejsze znaki wskazywały na to, iż amerykański Big Tech pozostanie w tym kraju. Zakazano co prawda wszelkich dostaw produktów, ale sama firma zdawała się nie chcieć uciekać z Rosji. Kreml zagroził im bowiem, iż wszyscy pracownicy zostaną zwolnieni, a majątek „niebieskich” zostanie znacjonalizowany. Firma zdecydowała się jednak wycofać z rynku.

Niedawno rząd USA wprowadził kolejne, dość bolesne sankcje. Wszystkie firmy ze Stanów Zjednoczonych mają teraz zakaz przeprowadzać „wszelkie nowych inwestycji” w Rosji. Spodziewajmy się więc, że z czasem bolesnych ciosów dla rosyjskiej gospodarki przybędzie. Szczególnie że dotychczasowe sankcje zaskoczyły swoją skutecznością nawet administrację Joe Bidena.

Fot. Kremlin.ru, CC BY 4.0/ Wikimedia Commons + Khlnmusa, CC BY-SA 3.0/ Wikimedia Commons

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie