Masz Windowsa 11 i procesor AMD? Nie mam dobrych wieści

Windows 11 logo
PC

Windows 11 miał być „najlepszym systemem do gier”. Niestety, jest zupełnie odwrotnie. Nowy system powoduje, że procesory AMD gorzej radzą sobie w niektórych grach.

Ach, Microsoft… Miało być tak pięknie, a wyszło… no, w zasadzie to w ogóle nie wyszło. Kolejne problemy trapią Windowsa 11.

Windows 11 nie taki dobry dla gier?

Z okazji dnia premiery nowego systemu operacyjnego od Microsoftu przytaczaliśmy słowa dyrektora ds. produktów Panosa Panya, który uznał, że nowy software „jest wręcz stworzony dla graczy”. Teraz gryzę się w język, bo okazało się coś zupełnie odwrotnego.

AMD na swojej oficjalnej stronie wystosowało komunikat ostrzegający użytkowników Win11 wyposażonych w procesory firmy. Okazuje się, że system nie radzi sobie dobrze z chipami AMD, więc te notują zauważalne spadki płynności. W efekcie gry zwalniają o 3-5%, a nawet 10-15% w przypadku „gier esportowych”. Ale co to znaczy?

Niestety, AMD nie zdecydowało się dokładnie wyjaśnić, o jakie gry konkretnie chodzi. Do „gier esportowych” można zaliczyć m.in. Counter-Strike: Global Offensive, LoL czy DOTA 2. Zgadujemy więc, że chodzi tu o tytuły mało wymagające graficznie, ale za to nieco bardziej obciążające procesory. Producent chipów wyjaśnia, że problem dotyczy tych urządzeń, które wspierają system Windows, czyli… no, zdecydowanej większości.

AMD informuje o dwóch problemach. Pierwszym jest ogromny wzrost opóźnień pamięci podręcznej L3. Powoduje to drastyczne spadki płynności w grach. Drugi dotyczy technologii „preferowania rdzeni”, przez co system może źle przydzielać zadania do konkretnych rdzeni. „Wpływ na wydajność może być bardziej zauważalny w >8-rdzeniowych procesorach o TDP powyżej 65W” – wyjaśnia AMD w swoim poście na blogu.

Dobrą wiadomością jest to, że zarówno Microsoft, jak i AMD zdają sobie sprawę z problemu. Gigant z Redmond już teraz zobowiązał się do opracowania łatki mającej zażegnać chwilowy kryzys, ale jako wstępną datę jej wypuszczenia podano na razie „październik”. Przypomnijmy, że Win11 może też zwalniać prędkość łącza w przypadku technologii Intela.

Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie