Windows 10 – ile prywatnych danych zbierze po aktualizacji Creators Update, która jest już dostępna?

Gigant z Redmond przedstawił trzy nowe elementy, które pozwolą użytkownikom podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące ochrony ich prywatności w systemie Windows 10.

Począwszy od 11 kwietnia Microsoft zacznie automatycznie wysyłać użytkownikom aktualizację Windows 10 Creators Update, wprowadzającą nowe funkcje i narzędzia. Jeśli jednak już dzisiaj chcecie pobrać update, możecie ściągnąć Asystenta Aktualizacji, który wystarczy uruchomić i poczekać na rozpoczynanie pobierania. Update zostanie udostępniony dzisiaj, choć w zależności od kraju, o innej godzinie.

Windows 10 Creators Update umożliwia tworzenie i udostępnianie obiektów 3D, rzeczywistości mieszanej, a także pozwala graczom na nadawanie transmisji ze swoich rozgrywek oraz usprawnia przeglądanie Internetu w Microsoft Edge. Jednym z najważniejszych usprawnień aktualizacji Creators Update jest szereg ulepszeń dotyczących prywatności, które na pierwszy rzut oka mogą zostać niezauważone.

Teraz Microsoft rzuca więcej światła na te ulepszenia. Poniżej przedstawiono trzy nowe elementy, dzięki którym użytkownicy będą posiadać większą wiedzę o kwestiach prywatności w Windows 10.

  1. Usprawniamy informacje wewnątrz-produktowe dotyczące prywatności. Dzięki krótkim opisom każdego z ustawień prywatności oraz przyciskowi „Learn More” („Dowiedz się więcej”) realizujemy nasze zobowiązanie, by opcje prywatności były łatwo dostępne i zrozumiałe.
  2. Aktualizujemy oświadczenie o ochronie prywatności Microsoft, by znalazły się w nim dodatkowe informacje na temat ulepszeń dotyczących ochrony prywatności zawartych w aktualizacji Creators Update, a także by przekazać więcej szczegółów odnośnie do danych, które zbieramy i wykorzystujemy na potrzeby nowych funkcji wprowadzanych w ramach tej aktualizacji. Podobnie, jak w przypadku poprzednich aktualizacji oświadczeń o ochronie prywatności, informacje te udostępniane będą online wielopłaszczyznowo, dzięki czemu w sposób usystematyzowany będzie można uzyskać coraz bardziej szczegółowe informacje na temat opcji prywatności w Windows 10. Najważniejsze zmiany podsumowaliśmy także w historii zmian dotyczących oświadczenia o ochronie prywatności Microsoft.
  3. Publikujemy więcej informacji o zbieranych przez nas danych. Zgodnie z naszym zobowiązaniem wobec użytkowników, na Poziomie Podstawowym diagnostyki zbieramy jedynie dane, które są konieczne do utrzymania bezpieczeństwa i aktualności oprogramowania urządzenia z systemem Windows 10. W przypadku użytkowników, którzy wybrali opcję „Pełną”, używamy danych diagnostycznych do usprawniania Windows 10 oraz oferowania bardziej spersonalizowanej interakcji, jeżeli użytkownik nam na to zezwoli. Wierzymy, że dzięki tym informacjom dowiedzą się Państwo więcej o zbieranych i wykorzystywanych przez nas danych, co pozwoli Państwu podejmować przemyślane decyzje w tym zakresie.

Po raz pierwszy Microsoft opublikował kompletną listę danych diagnostycznych zbieranych na poziomie Podstawowym . Poszczególne dane, dotyczące konkretnego elementu lub wydarzenia, zostały zebrane razem i określone mianem Wydarzeń. Dane te są pogrupowane w kilka obszarów diagnostycznych. Przedstawiono także szczegółowe podsumowanie  danych uzyskiwanych przez nas od użytkowników zarówno na poziomie Podstawowym, jak i na Pełnym poziomie diagnostycznym.

Oprócz publikacji nowych informacji pozwalających użytkownikom na podejmowanie przemyślanych decyzji w zakresie prywatności, od czasu aktualizacji Windows Anniversary Update zespół Microsoftu pracował nad ponownym ustaleniem, jakie dane na poziomie Podstawowym są niezbędne do tego, aby urządzenia z Windows 10 miały aktualne oprogramowanie i były bezpieczne. Szczegółowo przeanalizowano sposoby, w jakie firma wykorzystuje dane diagnostyczne i wzmocniono zobowiązanie do zmniejszenia ilości danych zbieranych na poziomie Podstawowym. W wyniku tego, zmniejszono liczbę zdarzeń, w których zbierane są informacje. Zmniejszono także – o około połowę – wolumen danych zbieranych na tym poziomie.

Więcej szczegółów znajdziecie na blogu Microsoft.

Źródło: Microsoft, opracowanie własne

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chronimy się przed spamem, dlatego prosimy, rozwiąż captcha zanim klikniesz WYŚLIJ: