Koniec wsparcia Windows 10. Microsoft porzuca kolejne wersje systemu

Windows 10 bez wsparcia | Newsy - PlanetaGracza
Newsy PC Technologie

Windows 10 traci wsparcie ze strony Microsoftu. Posiadacze niektórych edycji zostaną pozostawieni nieco wcześniej. Oto, które edycje nie będą wspierane.

Obecnie z Windowsa 10 korzysta większość użytkowników PC oraz wielu graczy. Microsoft jednak nieustannie stara się zainteresować klientów systemem Windows 11, który obecnie jest oczkiem w głowie firmy. Szkoda tylko, że tym samym korporacja porzuca starsze wersje systemu, włącznie z “dziesiątką”.

Windows 10 bez wsparcia – edycje Enterprise i Education

Gigant z Redmond już wcześniej potwierdził, że 14 października 2025 roku Windows 10 zostanie pozostawiony sam sobie. To znaczy, że system nie doczeka się po tym terminie nowych aktualizacji czy nowości. Tak, chodzi również o drobne poprawki, w tym te dotyczące stabilności. Wiele jednak wskazuje na to, że niektórzy będą musieli pożegnać się ze wsparciem nieco wcześniej.

Firma przekazała, że edycje Windows 10 Enterprise oraz Education nie będą dalej wspierane po 11 czerwca 2024 roku. Wtedy obydwie przejdą w tryb EoL (End of Lifetime), zgodnie z którym ich posiadacze nie dostaną kolejnych aktualizacji. Ponadto mogą być bardziej narażeni na zagrożenie ze strony internetu, w tym ataki hakerskie. To o tyle istotne, że dotyczy wersji systemu przeznaczonych dla edukacji i biznesu.

Jest jednak pewien ratunek. Zmiany dotyczą wyłącznie wydania oznaczonego jako “21H2”. W praktyce problem da się bardzo prosto obejść – wystarczy jak najszybciej zaktualizować system, do wersji “22H2”. Wtedy będziemy bezpieczni. No, może nie na zawsze, ale przez nieco dłuższy czas. W sam raz, aby zainteresować się przejściem na “jedenastkę”.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie