Studio wywodzące się z Rosji wyłącza czat w swojej grze. Winne „dyskusje polityczne”

War Thunder - zrzut ekranu
PC PS4 PS5 Xbox Series Xbox Series S XOne

War Thunder to popularna gra free to play, w której gracze siadają za sterami czołgów, samolotów i wojskowych statków. Twórcy zdecydowali się na tymczasowe wyłączenie czatu w grze. Pozostawiono jedyne podstawowe metody komunikacji, na przykład czat głosowy w obrębie drużyn zakładanych przez graczy.

Powodem takiej decyzji są „dyskusje polityczne”, które toczą bywalcy serwerów gry. Oczywiście odnoszę się one do inwazji Rosji na Ukrainę.

Tymczasowo zamknęliśmy nasz czat w grze, aby upewnić się, że nie jest on używany do dyskusji politycznych, które mogłyby urazić innych graczy. Zawsze trzymaliśmy się z dala od polityki i uważamy, że ważne jest, aby ludzie z całego świata mogli bawić się razem w bezpiecznej przestrzeni.

– komentuje Gaijin Entertainment w rozmowie z Vice

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że studio Gaijin Entertainment zostało założone w Moskwie w 2002 roku. Deweloperzy przenieśli się jednak do krajów Unii Europejskiej i obecnie mają główną siedzibę w Budapeszcie.

Twórcy War Thunder nie popierają realnej wojny

Studio nie patrzy też przychylnie na wojnę w Ukrainie. W lutym opublikowano oświadczenie, w którym Gaijin Entertainment jasno zaznacza, że nie popiera żadnych realnych działań wojskowych. Ani słowem nie wspomniano jednak konkretnie o rosyjskim ataku na Ukrainę.

Z pewnością zauważyliście, że zmniejszyliśmy naszą aktywność w mediach społecznościowych. Niniejszym chcielibyśmy to wyjaśnić.
Biura Gaijin, właściciele, dyrektorzy, serwery i pracownicy znajdują się w krajach Unii Europejskiej, a więc gra nie jest zagrożona zamknięciem. Jednakże, w tych trudnych czasach uważamy, że niestosowne jest publikowanie czegokolwiek, co może być postrzegane jako promocja wojny, a nasza gra jest przecież o pojazdach wojskowych.
Zawsze trzymaliśmy się z dala od polityki i nadal będziemy powstrzymywać się od wypowiedzi, które mogą być w ten sposób zabarwione.
Głęboko wierzymy, że wojny powinny pozostać jedynie w sferze gier wideo.
Modlimy się o pokój i bezpieczeństwo.

Oświadczenie Gaijin Entertainment opublikowane 26 lutego

Czy wyłączenie czatu to dobra decyzja? Cóż, zależy od punktu widzenia. Z jednej strony cenzurowanie opinii graczy budzi kontrowersje, a z drugiej War Thunder jest jednak dość popularne w Rosji. Przypuszczam, że wirtualne bitwy toczyły się nie tylko między pojazdami na mapach, ale też między graczami na czacie.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie