Dlaczego warto korzystać z VPN na PS4 w 2023?
PS4 i VPN to nie jest żadna ekstrawagancja. Tutaj dowiesz się, po co Ci oprogramowanie do konsoli, jak z niego korzystać i gdzie pobrać.
Od 2022 roku PS5 zaciekle puka do drzwi użytkowników konsoli starej generacji. Słupki sprzedaży next-gena rosną, ale PlayStation 4 nadal uchodzi za główną i najważniejszą platformę dla Sony, bo baza tych graczy liczy ponad 100 mln. To wciąż świetny sprzęt do grania, i zdradzę Wam, że pomimo ograniczonej wydajności, można w niektórych sytuacjach poprawić osiągi PS4. Żadne podkręcanie, ani przeszczep procesora nie będą koniecznie. Nieoczywistym rozwiązaniem jest zastosowanie VPN na PS4.
Popularyzacja VPN wśród graczy wzięła się z praktycznych zalet, które rzutują m.in. na lepszą płynność rozgrywki online. Na pewno nie raz natknęliście się na sytuację, gdy grając rundę w deathmatch lub w jakikolwiek tryb multiplayer, tzw. lagi odbierały Wam przyjemność z rywalizacji w sieci. Tak bywa najczęściej w przypadku podłączenia się pod serwery obsługiwane w innych państwach. Dlatego PS4 i VPN to zgrany duet – można obniżyć ryzyko pojawienia się wysokiego opóźnienia w przesyle danych w trakcie gry poprzez zastosowanie serwera pośredniego. W analogiczny sposób wykorzystamy VPN do zagrania w gry blokowane w naszym regionie i dodatkowo stworzymy dla siebie perspektywę szybszego dostępu do nowości debiutujących wpierw w innych strefach czasowych. A nawet jeśli nie interesują Was żadne z tych rzeczy, to może skorzystacie przez wzgląd na zabezpieczenie konsoli przed atakami DDos. Przełączenie się na wirtualną sieć prywatną umożliwia schowanie własnego adresu IP i stanie się niewidzialnym dla hakerów, co nie jest wcale takim złym pomysłem.
Jak korzystać z VPN na PS4?
Wyjaśnię od razu, że to nie jest operacja na jedno kliknięcie “kwadratu” na padzie. Niestety, PS4 nie posiada dedykowanych aplikacji do pobrania w systemie. Acz jak głosi przysłowie, potrzeba jest matką wynalazków i takowy sposób na obsługę VPN już powstał. Ba, są nawet 2 rozwiązania, aby wszystko śmigało gładko i bezproblemowo. Każdy z nich na tyle prosty, że nie zdążycie się spocić. Do wyboru macie opcje dokonania ustawień z pomocą domowego routera lub bezpośrednio łącząc PS4 z komputerem. Dodam od siebie, że niemal tak samo ustawicie również VPN na PS5.
- Łączymy PS4 za pośrednictwem routera domowego? Ok, tylko najpierw upewnijcie się, że Wasz sprzęt obsługuje VPN. Ostrzegam jednak, że proces konfigurowania nie będzie identyczny na wszystkich routerach, ale ogólne wskazówki powinny Wam wystarczyć, aby uporać się z zadaniem. Po pierwsze trzeba zalogować się do routera poprzez wpisanie w wyszukiwarce przypisanego mu adresu IP (prawdopodobnie znajdziecie go na obudowie sprzętu). W kolejnym kroku należy znaleźć sekcję VPN, gdzie nadpiszemy nowe ustawienia otrzymane od dostawcy VPN. Po wszystkim odpalamy PS4, wchodzimy w ustawienia sieci i z listy aktywnych połączeń Ethernet lub Wi-Fi wybieramy świeżo skonfigurowaną sieć VPN.
- Nieco bardziej czasochłonna będzie konfiguracja VPN w połączeniu PS4 i PC. Zaczynamy od pobrania aplikacji VPN na komputerze. Następnie kablem ethernetowym łączymy blaszaka z konsolą. Macie to? To teraz trzeba pogrzebać w ustawieniach Windowsa, a mianowicie w Panelu Sterowania klikamy w Dostęp do Internetu> Ustawienia Sieci i Internetu > Zmień adapter. W kolejnym oknie znajdź połączenie VPN i kliknij prawym przyciskiem myszy. Wybierz Właściwości i na karcie Udostępnianie u góry kliknij na “Zezwalaj użytkownikom sieci na łączenie się przez to połączenie internetowe komputera”. Po tym działaniu przechodzimy już do PS4 i do ustawień sieciowych konsoli. Musimy na nowo skonfigurować połączenie internetowe, wybierając kable LAN i opcję Łatwej konfiguracji.
Obie metody konfiguracji VPN na PS4 mają swoje wady, a tą najważniejszą w przypadku 1. jest globalny profil połączenia internetowego dla wszystkich urządzeń podłączonych do routera. Z kolei druga metoda aktywacji VPN będzie wymagać stałego połączenia PS4 i PC, a to wygeneruje dodatkowe koszta za energię.
Jak wybrać najlepsze oprogramowanie VPN na PS4?
Jeśli dotarliście aż tutaj, to macie już sporą wiedzę, o tym jak ogarnąć PS4 lub PS5 i VPN. Ale chyba jeszcze nie wiecie, skąd wziąć potrzebne oprogramowanie. Od razu podważę pewną niebezpieczną myśl związaną z wersjami darmowymi. Bezpłatny VPN jest tak samo zły jak parówkowi skrytożercy z nieśmiertelnego filmu Barei. Chcąc zaoszczędzić trochę grosza, sprawicie sobie bardzo wolne serwery, mocno ograniczone systemy bezpieczeństwa, małą liczbę serwerów do wyboru i problemy z prywatnością. Mam nadzieję, że przekonałem Was do rozejrzenia się za czymś poważniejszym.
Niestety, tylko płatne VPN oferuje sporą listę wydajnych serwerów rozsianych po całym świecie i dodatkowe protokoły typu WireGuard, bez których komunikacja hosta z klientem będzie o wiele wolniejsza. Oczy powinny Was ponieść np. na stronę Nord VPN, gdzie możecie wybrać jedną z dostępnych opcji abonamentu z dużym rabatem. Pominę szczegóły dotyczące różnych planów subskrypcji, bo o wiele ważniejsze jest to, dlaczego nord vpn na ps4/5 znajduje się wysoko na listach rankingowych w tym przedziale usług. Po pierwsze firma podlega pod jurysdykcję Panamy, a tam nie ma obowiązku dotyczącego przechowywania rejestru zdarzeń (znaczy to, że użytkownicy mogą działać anonimowo).
Istotną informacją na pewno będzie liczba obsługiwanych serwerów VPN – dla klientów udostępniono aż 5500 serwerów w 59 państwach, wiec jest z czego wybierać. Dużym ułatwieniem dla poczatkujących użytkowników jest to, że system automatycznie dobiera najszybsze serwery w danym regionie. Mało wam jeszcze? Dobra, Nord VPN ma autorski protokół do szyfrowania danych o nazwie NordLynx, a ten w żaden sposób nie obniża szybkości połączenia z serwerem. Ponadto dostawca udostępnia bazę wiedzy niezbędną do własnej konfiguracji VPN, a jeśli czegoś nie zrozumiemy to można zasypać pytaniami zespół obsługi klienta dostępny przez cały tydzień przez 24h. I na koniec mam coś ekstra – nowy próg bezpieczeństwa Threat Protection, który wykorzystywany jest w ramach przeglądania internetu. Blokuje niechciane reklamy, złośliwe strony, identyfikuje zarażone wirusami pliki. Ten pakiet będzie wystarczający na 2023 i na kolejne lata, bowiem Nord VPN stale aktualizuje swoje oprogramowanie, więc o nic więcej jak pobranie łatki nie musimy się martwić.
Źródło: Materiał powstał we współpracy z Nord VPN