Co generuje dziś największy ruch w sieci? Kiedyś był to BitTorrent, a teraz?

bittorrent tiktok
Newsy PC

Skończyła się era torrentów. Dziś największy ruch w sieci generuje TikTok oraz facebookowy Messenger – tak przynajmniej wynika z analizy firmy Sandvine.

Kanadyjska firma Sandvine przeprowadziła analizę dotyczącą globalnego ruchu internetowego. Wynika z niej, że za największy ruch (przesyłanie plików) na urządzeniach mobilnych odpowiedzialny jest obecnie TikTok, a zaraz później facebookowy Messenger. Warto nadmienić, że jeszcze 20 lat temu za największy przesył plików w sieci odpowiedzialne były programy zwane jako klienci torrentów. To dzięki nim, użytkownicy z całego świata mogli udostępniać sobie wzajemnie (choć niekoniecznie legalnie) dowolne pliki – czy to audio czy wideo. Dziś, w dobie streamingu, torrenty mają już dużo mniejszy sens. W zasadzie jeszcze dwa lata temu jego udział w przesyle plików w sieci wynosił 10%, a dziś zaledwie 4%. Autorzy badania podkreślają tym samym, że to koniec pewnej ery, bo choć torrenty są wciąż praktywkowane przez sporą grupę odbiorców, to zainteresowanie tego typu pozyskiwaniem treści maleje w zawrotnym tempie.

Torrenty, czyli jak to się zaczęło i jak przebiegało

Początki torrentów sięgają lat 90. XX wieku, kiedy to Bram Cohen stworzył protokół BitTorrent. Protokół ten różnił się od tradycyjnych metod udostępniania plików, ponieważ zamiast pobierać cały plik z jednego serwera, użytkownicy mogli pobierać fragmenty pliku z wielu różnych źródeł jednocześnie, co znacznie zwiększało szybkość pobierania i umożliwiało łatwiejsze udostępnianie dużych plików. Przy niskich – jak na wtedy – prędkościach przesyłu danych, było to rozwiązanie niezwykle kuszące. Wraz z rosnącą popularnością torrentów, pojawiły się również kontrowersje związane z piractwem oraz łamaniem praw autorskich. Wiele serwisów torrentowych było zamykanych z powodu naruszeń praw autorskich, a twórcy protokołu BitTorrent często musieli bronić się przed zarzutami dotyczącymi ułatwiania piractwa. Takim też sposobem, przynajmniej w naszym kraju, zamknęły się serwisy takie jak Torrenty.org oraz Exsite.pl.

Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie