Bartłomiej Balcerzak

Miłośnik staroszkolnych gier RPG takich jak Baldur's Gate czy Planscape Torment a jednocześnie nowszych przedstawicieli tego gatunku z Mass Effectem na czele.

3 komentarze

The Last of Us 2 – poradnik do gry. Opis przejścia, misje główne i poboczne

Kompletny poradnik i solucja do gry The Last of Us Part II. Opis przejścia misji głównych i pobocznych, mechanika i najważniejsze elementy rozgrywki.

Poradnik do gry The Last of Us 2 jest w trakcie tworzenia. Szczegółowy opis misji jest cały czas uzupełniany.

Spis treści poradnika – wszystkie misje:

Fabuła w The Last of Us 2

The Last of Us 2 to gra przygotowana wyłącznie na platformę PlayStation 4, chociaż w przyszłości ma zostać przeniesiona także na PlayStation 5. Najnowsza odsłona, podobnie jak pierwowzór, zaliczana jest do kategorii przygodowych gier akcji z elementami skradania. Wcielamy się w niej w postać Ellie, która stara się przetrwać w niegościnnej, postapokaliptycznej rzeczywistości. Fabuła stanowi bezpośrednią kontynuację wydarzeń z pierwszej części gry. Wśród istotnych dla historii postaci w grze nie brakuje Joela, będącego przyjacielem i opiekunem Ellie, którą eskortował do bazy świetlików w pierwszej odsłonie TLOU.

Mechanika rozgrywki w The Last of Us Part II

Produkcja ze stajni Naughty Dog ukazuje akcję z perspektywy trzeciej osoby. Lokacje jakie przyjdzie nam eksplorować są stosunkowo rozległe, niemniej nie mamy do czynienia z rasowym sandboxem. Z drugiej strony producent zadbał tutaj o mapę z częściowo otwartą strukturą. Przemierzając pełne niebezpieczeństw scenerie, zmuszeni jesteśmy wykorzystać spryt, by przetrwać spotkania z zarażonymi i wrogo nastawionymi ocalałymi. Bezpośrednia konfrontacja z wrogami zwykle skończy się dla nas śmiercią, więc wskazane jest skradanie się.

Istotnym elementem rozgrywki w The Last of Us Part II jest używanie broni białej i palnej, a także eksploracja otoczenia w celu znalezienia amunicji. Co interesujące, w porównaniu do pierwszej części gry, w The Last of Us Part II zadawanie ran przeciwnikom ma dużo większy wpływ na ich zachowanie. Strzelając na przykład w nogę, przeciwnik ma problemy z poruszaniem się. Poprawiona została także sztuczna inteligencja wrogów, ponadto wykorzystują oni psy, które mogą wywęszyć bohaterkę. To ostatnie z kolei sprawia, że w grze trzeba być jeszcze bardziej czujnym.

Wykorzystywanie elementów otoczenia i robienie mądrego użytku z arsenału, jest kluczem do przetrwania. W zależności od preferencji gracza, produkcja daje możliwość postawienia na rozwój umiejętności głównej bohaterki w trzech różnych obszarach: rzemiośle, skradaniu się i w zdolnościach przetrwania.

The Last of Us 2 poradnik – ogólne porady

 1. Gdy biegniesz sprintem, uciekając od wroga lub przemieszczając się na boki, trudniej Cię trafić
 2. Naciskając „kółko”, przemieszczasz się cicho i niepostrzeżenie, naciskając „L1” biegniesz sprintem, poruszając się głośno i szybko
 3. W trakcie ucieczki sprintem przemieszczaj się na boki, co zmniejszy prawdopodobieństwo, że zostaniesz postrzelony
 4. Jeśli przeciwnik nie wie, że znajdujesz się w pobliżu, rzuć cegłą lub butelką, by odwrócić jego uwagę
 5. W sytuacji biegniesz wprost na swoich przeciwników, ich strzały są bardzo celne
 6. Nie bój się korzystać z opcji jaką jest ucieczka, pozwoli Ci ona uniknąć zagrożenia i umożliwi ponowne ukrycie się
 7. Dokładnie eksploruj każdy skrawek przemierzanego obszaru, znajdziesz przydatne komponenty do tworzenia przedmiotów, medykamenty umożliwiające rozwój postaci i części do ulepszania broni
 8. Szczególnie uważaj na psy, który wykorzystując swój węch łatwo nakierują na Ciebie patrol. Rzuć cegłą lub butelką w przeciwnym kierunku, by rozproszyć ich uwagę
 9. Nie zapominam o trybie nasłuchiwania przeciwników, pomoże Ci to w określeniu ich umiejscowienia

The Last of Us Part II edycje:

The Last of Us Part II można kupić zarówno w formie pudełkowej jak i cyfrowej.

Edycje pudełkowe:

 • The Last of Us Part II Edycja Specjalna. Zawiera steelbook z pełną wersją gry, dynamiczny motyw PS4, zestaw 6 awatarów oraz mini art book od Dark House (48 stron). Wersja ta zawiera również cyfrowe dodatki (większa pojemność magazynka, podręcznik do wytwarzania przedmiotów)
 • The Last of Us Part II Edycja Day One. Edycja zawiera cyfrowe dodatki (większa pojemność magazynka, podręcznik do wytwarzania przedmiotów)

Edycje cyfrowe:

 • The Last of Us Part II Standard Edition. Gra posiada szereg cyfrowych bonusów (większa pojemność magazynka, podręcznik szkoleniowy z tworzenia przedmiotów, awatar tatuaż Ellie)
 • The Last of Us Part II Digital Deluxe Edition. Gra posiada szereg cyfrowych bonusów (większa pojemność magazynka, podręcznik szkoleniowy z tworzenia przedmiotów, cyfrową ścieżkę dźwiękową, mały album z grafikami, motyw dynamiczny na PS4, zestaw 6 awatarów PSN, awatar tatuaż Ellie)

Sterowanie:

Przycisk: Funkcja w grze:
Panel dotykowy Plecak
L2 Wyceluj (przytrzymaj)
L1 Unik/sprint (przytrzymaj)
R2 Przeładuj/szybki rzut/ użyj  (przytrzymaj) Strzał (podczas celowania)
R1 Zmiana broni/ nasłuchuj (przytrzymaj)
Góra na krzyżaku Menu wyboru broni
Lewo na krzyżaku Menu wyboru broni
Dół na krzyżaku Menu wyboru broni
Prawo na krzyżaku Menu wyboru broni
Interakcja/chwyć. Broń-dodatkowe działanie (podczas celowania)
Kucnij/padnij (przytrzymaj)
X Skocz/wspinaj się. Luneta (podczas celowania)
Atak wręcz. Zmiana strony (podczas celowania)
∆Lewy analog Poruszanie się
Prawy analog Kamera
L3 Spójrz/ wspomaganie nawigacji. Wstrzymaj oddech (podczas celowania)
R3 Latarka
Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się

2.9
Rated 2.9 out of 5
2.9 out of 5 stars (based on 79 reviews)
Excellent43%
Very good5%
Average3%
Poor1%
Terrible48%