Niewidomy gracz dokonał niemożliwego na EVO 2023. Jego zwycięstwo obiegło cały świat

niewidomy gracz street fighter 6 evo
E-sport Newsy

Nie widział swojego przeciwnika i wyprowadzanych ataków, ale i tak wygrał mecz w Street Fighter 6. To wielkie osiągnięcie w historii esportu.

Ponad 9000 graczy spotkało się twarzą w twarz na corocznej imprezie EVO, aby zmierzyć się w popularnych tytułach esportowych. Kilka milionów uderzeń łokciami i kopnięć później poznaliśmy nowych mistrzów m.in. Guilty Gear Strive, Dragon Ball FighterZ, Tekken 7. Pierwszy raz zorganizowano również turniej w nowej odsłonie bijatyki Capcomu (Street Fighter 6). W tym jednym przypadku historia zapamięta nie tylko czempiona zawodów, który zgarnął czek na 20 tys. dolarów.

Obok zwycięzcy AngryBirda, na scenie głównej zabłysnął Sven “BlindWarriorSven” Van de Wege. Nie pokonał nikogo sławnego, nie dotarł nawet do ścisłej czołówki uczestników turnieju. Ba, na 7083 graczy swoją batalię zakończył na miejscu 2049. A jednak zwrócił uwagę publiczności z całego świata, bowiem wygrał mecz polegając wyłącznie na swoim słuchu. Sven był jedynym niewidomym graczem na EVO, który był wstanie rywalizować z pełnosprawnym graczem, jak równy z równym, i po zaciętym boju wygrał 2:1 w rundach.

Jak to możliwe? Mimo utraty wzroku Sven nauczył się wykorzystywać dźwięki z rozgrywki do rozpoznawania pozycji postaci na arenie oraz wyprowadzanych ciosów. Jego trening zaczął się od Street Fighter II, i kontynuował to w innych grach z gatunku bijatyk, z których prowadził streamy na swoim kanale YouTube i Twitch. Niemałą rolę w jego sukcesie na imprezie EVO odegrał także Capcom. Twórcy ST6 dodali nowe funkcje w ułatwieniach dostępu, które stricte są dedykowane osobom z niepełnosprawnościami wzrokowymi. Opcje te wypracowano na bazie unikalnych dźwięków, sygnalizujących poruszanie, pozycję i czynności ofensywne i defensywne. W ten oto sposób Sven mógł połączyć akcję postaci z dźwiękiem i przekuć wiedzę na umiejętność tworzenia kombinacji ciosów podstawowych, specjalnych a także bronić się we właściwym momencie.

Kompletny zapis walki możecie obejrzeć na poniższym wideo.

Grzegorz Rosa
O autorze

Grzegorz Rosa

Redaktor
Ekspert w dziedzinie "kombinatoryki" w grach i zarazem człowiek, który wybrał drogę antagonisty. Nie boi się pisać treści niewygodnych dla innych. Specjalizuje się w publicystyce wszelakiej, krytykowaniu słabych gier, filmów, a nawet ludzi. Jako jedyny na świecie grał już w Wiedźmina 4...
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie