Steam pobił rekord. W 2023 roku wydano tam kilkanaście tysięcy gier

Steam - ruszyła wyprzedaż Activision. Nie tylko Call of Duty
Newsy PC

O tym, jak wielki jest Steam, nie trzeba nikogo przekonywać. Co jednak powiecie na rekord, który padł na platformie Valve w 2023 roku? Okazuje się, że w ciągu minionych 12 miesięcy wydano tam najwięcej gier w historii. Liczba przyprawia o zawroty głowy i gwarantuję, że nie dacie rady tego wszystkiego ograć. Zresztą, sam zakup tylu gier wydaje się czymś niemożliwym.

Steam i tysiące nowych gier

Rok 2023 był dla branży niezwykle udany. W tym czasie na rynku pojawiło się zaskakująco wiele nowych, ale przede wszystkim dobrych gier. Swoje premiery miały takie pozycje, jak Baldur’s Gate 3, Hogwart’s Legacy, Spider-Man 2, Alan Wake 2 czy nowa Zelda. Oj, zdecydowanie było w co grać. To jednak nie wszystko, bo przecież poza hitami na rynku pojawiały się też po prostu „dobre” gry, sporo przeciętnych i niemało słabych tytułów. Świetnym potwierdzeniem tego jest Steam, a konkretniej statystyki z platformy.

Czy wiecie, ile gier wydano na platformę Valve w 2023 roku? 14 535. Tak, ponad czternaście tysięcy nowych tytułów w ciągu 12 miesięcy. Rok ma 365 dni, znamy też liczbę gier — to daje nam średnio prawie 40 gier dziennie. Oczywiście w to wliczają się też często malutkie produkcje niezależne, czy gry-memy, ale nadal. To ogromna liczba. Dodajmy, że drugą platformą zestawienia było Nintendo Switch z 2360 produkcjami. Robi wrażenie, co?

W obydwu przypadkach, czyli Valve i Nintendo wynik ten był możliwy dzięki zluzowaniu regulacji dotyczących wydawania gier. Te stały się bardziej dostępne, przez co o wiele prościej jest pojawić się ze swoim tytułem w kanale dystrybucji. To jednak ma pewne wady, o których coraz głośniej mówią gracze. Chodzi o spadającą jakość.

Nie da się ukryć, że w gąszczu tysięcy średnich lub byle jakich gier ciężej jest znaleźć coś naprawdę dobrego i godnego uwagi. Nawigowanie po sklepach to istna udręka, a nam pozostaje niemal wyłącznie szukanie konkretnych tytułów. Chyba nie do końca tak to miało wyglądać, prawda?

Dawid Szafraniak
O autorze

Dawid Szafraniak

Redaktor
Pierwsze growe szlify zbierał jeszcze w erze PS1, aby później zapoznawać się z kolejnymi wcieleniami japońskiej konsoli, skosztować Xboksa i Switcha. Ostatecznie najbardziej lubi PC, a ostatnio nawet i granie w chmurze. Królują u niego FPS-y, gry akcji nieczęsto górujące nad filmami i tytuły wyścigowe, które podobno #nikogo. Święta Trójca gamingu? Pierwsze Modern Warfare, seria Mass Effect i Uncharted. Bez tego nic nie miałoby sensu. Poza grami lubi planować kolejne podróże i chwytać za aparat fotograficzny podczas meczów piłki nożnej.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie