Pierwsze recenzje Starfield nie pozostawiają złudzeń – to kosmicznie dobra przygoda

Starfield bez modów usuwających zaimki. Nexus Mods banuje
Newsy PC Xbox Series

W internecie pojawiły się pierwsze recenzje Starfield. Na tę grę czekaliśmy tak długo, a mimo wszystko Bethesda wydała kolejny hicior.

Może nie każdy uważa, że jest aż tak różowo, ale Starfield zdobywa mocne oceny. Sypią się nawet “dziesiątki”, choć z drugiej strony pojawiło się też parę mniej entuzjastycznych not. Wygląda na to, że ta gra nie przemówi do wszystkich. Sam zgaduję, że wszystko przez wywołany przez lata niepewności i przecieków hype. To końcu pierwsze nowe IP od Bethesda po ponad 25 latach, a zarazem kolejna gra od studia, która dała nam rewolucję w postaci Falloutów czy serii The Elder Scrolls.

Starfield to Skyrim w kosmosie?

Jeżeli udamy się na Metacritic, nie trzeba zbytnio się przyglądać, aby zrozumieć, że mamy hit. Średnia ocena wersji PC na ten moment wynosi 88/100, a w przypadku edycji na Xbox Series to 87/100. Agregator OpenCritic informuje nas o średniej ocenie na poziomie 88/100. Aż 94% krytyków poleca zagranie w ten tytuł. Wątpliwości chyba nie ma, że jest to kosmiczna przygoda, której nie sposób pominąć.

Redaktorzy chwalą się przede wszystkim bogactwo wirtualnego wszechświata. Wielu z nich przyznaje, że to największa i najbardziej zaawansowana gra od Bethesdy w historii, rzucająca cień na kultowe Skyrim. W recenzjach chwali się interaktywność ze światem, bogactwo planet, liczbę unikalnych lokacji i ogólną skalę projektu. Redaktor XboxAddict (10/10) stwierdził nawet, że to “jedna z najważniejszych gier tej generacji”. Podobnie wylewny w swojej opinii był redaktor Forbes (95/100), wedle którego to spełnienie marzeń graczy, którzy faktycznie chcieli opasłego RPG-a w stylu Skyrim, ale w klimatach science-fiction.

W recenzjach przewijają się pochwały do systemu walki, ciekawej (ale ponoć mocno rozwleczonej) głównej fabuły i gigantycznej liczby opcjonalnych aktywności. Chwali się też grę za niemalże brak bugów – jak na standardy, do których przyzwyczaił nas ten producent. Wedle niektórych to “epicka kosmiczna odyseja”, której nigdy wcześniej nie dostaliśmy w innym wydaniu.

NIestety, nie wszyscy są równie wylewni. Sporo kontrowersji wywołała opinia amerykańskiego IGN, gdzie recenzję wieńczy ocena 7/10. Nawet branżowi specjaliści i inne redakcje dziwią się tak “niską” oceną. Zdaniem serwisu, Starfield cierpi na problemy z nieodpracowanymi systemami rozgrywki jak walka, zarządzanie ekwipunkiem czy eksploracja.

Mimo wszystko niższych ocen od 9 czy nawet 10 na 10 nie jest wcale tak wiele – jak widać, średnia jest bardzo wysoka. Nowa gra od Bethesdy dostępna jest do ogrywania już teraz w formie wczesnego dostępu. Całkowita premiera nastąpi 6 września 2023 roku.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie