Źle ci działa Starfield? To kup sobie nowego PeCeta – radzi Todd Howard

Starfield nie działa? To kup sobie nowego PC - radzi Bethesda
Newsy PC

Przyznam, że to trochę… niezbyt miłe ze strony dewelopera, że w ten sposób komentuje problemy z optymalizacją Starfield na PC.

Starfield zebrał szereg dobrych ocen, jest wychwalany przez graczy, stał się nawet viralem. Spory sukces, gigantyczne zainteresowanie i kolejny wielki sukces Bethesdy. Czyżby? Gra na PC ma spore problemy, a wielu użytkowników twierdzi, że nie da się prawie grać. Nawet ze sprzętem typu RTX 4060 nie zagracie na ultra. Bethesda ma więc dla Was radę – kupcie se coś lepszego, nie?

Nie działa Starfield na PC? To kup lepszy, spryciarzu

Problem z optymalizacją Starfield jest zauważalny przede wszystkim w głównym mieście świata produkcji – Nowej Atlantydzie. Tam nawet na potężnym sprzęcie gra nie jest w stanie wykrzesać z siebie stabilnych 60 klatek. Ba, wspomniany RTX 4060 na “ultra” osiąga miejscami tylko 25 fpsów. Gracze na Reddicie pytają się, czemu jest tak źle? No bo nie mówimy tu przecież o rewolucji w grafice, a tytuł (choć z pewnością urokliwy) technologicznie miejscami zakrawa nawet o erę PS3. Przy takim Red Dead Redemption 2 nie ma nawet porównania, a jakimś cudem działa znacznie gorzej. Ja wiem, że CPU mocno obciąża interaktywność, ale w grze Bethesdy jest też sporo ekranów ładowania, które powinny zagwarantować, że interesuje nas głównie lokacja, w której właśnie przebywamy. Teoretycznie.

W praktyce tak różowo nie jest, a Todd Howard, reżyser gry, uważa, że nie jest to wina deweloperów. Jest wręcz zdania, że Bethesda (słynąca z co najmniej “średniej” optymalizacji gier na PC), dobrze zoptymalizowała produkcję. W jednym z wywiadów dziennikarz zadaje projektantowi pytanie od widza.

Pytanie od widzów Bloomberga: Dlaczego nie zoptymalizowaliście Starfield na PC?
Todd Howard: Zrobiliśmy to… być może będziesz musiał ulepszyć swój komputer.

– donosi Tom Warren, redaktor The Verge

W komentarzach grzmi. Gracze nie tylko nie są zadowoleni z tej odpowiedzi, ale uważają, że nie powinni być tak traktowani. “Czy on żartuje?” – pytają niektórzy. “Lepiej wyglądające, większe gry działają lepiej na PC niż to. Gra mi się podoba, ale brak DLSS i słaba wydajność są niewybaczalne” – twierdzą inni.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie