Tajwan nie sprzeda Rosji procesorów powyżej 25 MHz

Rosja nie stworzy
Newsy Technologie

Tajwańczycy wprowadzają nowe sankcje. Rosja i Białoruś nie otrzymają od nich wydajnych procesorów i innej elektroniki.

Tajwańskie firmy nie będą już sprzedawać Rosjanom i Białorusinom zaawansowanej elektroniki, w tym podzespołów o taktowaniu wyższym niż 25 MHz oraz wydajności większej niż 5 GFLOPS. Praktycznie wszystkie współczesne (i nieco starsze) urządzenia korzystają już z układów o wyższych parametrach. Dla przykładu – w PlayStation 2 zastosowano procesor, który osiągał wydajność nawet 6,2 GFLOPS. Konsola debiutowała w 2000 roku i dziś już stanowi obiekt niemal muzealny, co naprawdę ciekawie obrazuje kwestię sankcji.

Przedmioty ujęte w rozporządzeniu Ministerstwa Gospodarki Tajwanu obejmują kategorie od 3 do 9 z Porozumienia Wassenaar. W punktach znajdują się m.in. elektronika, sprzęt nawigacyjny, sprzęt telekomunikacyjny, komputery, silniki odrzutowe i wiele innych produktów. Jako że Porozumienie Wassenaar zawarto w 1994 roku, dzisiejszy poziom technologiczny w wielu przypadkach jest wyższy niż parametry wymienione w dokumencie. To właśnie z tego względu Rosja nie otrzyma choćby wspomnianych wyżej procesorów o zawrotnym taktowaniu 25 MHz.

PlayStation 5 dostępność i cenaPlayStation 5 – gdzie kupić najtaniej? Codzienna aktualizacja ofert

Rosyjskie firmy nie mogą obecnie sprowadzać układów, które spełniają przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • wydajność wyższa niż 5 GFLOPS
  • częstotliwość wyższa niż 25 MHz
  • jednostka ALU szersza niż 32 bity
  • zewnętrzne połączenie z szybkością transmisji danych wyższą niż 2,5 MB/s
  • ponad 144 pinów
  • podstawowy czas opóźnienia propagacji bramki niższy niż 0,4 nanosekundy

Powód, dla którego nałożono sankcje na Rosję jest raczej oczywisty – jest nim wojna w Ukrainie. Białoruś natomiast objęto zakazem, aby nie stała się ona pośrednikiem w rosyjskim imporcie. Ograniczenie uderzyło zatem w kraj Alaksandra Łukaszenki niejako rykoszetem; do tej pory część sankcji obejmowała Białoruś ze względu na działalność jej wojsk. Dziś jest to przede wszystkim działanie zapobiegawcze, jako że nasz wschodni sąsiad ma już niechlubną historię “pomocy” Rosjanom.

Agata Wierzbicka
O autorze

Agata Wierzbicka

Redaktor
W dzieciństwie wielbicielka platformówek i przygodówek, obecnie w grach stawia przede wszystkim na dobrą fabułę. Z uporem maniaka wykonuje nawet najdziwniejsze zadania poboczne. Gdy nie gra – czyta, pisze lub próbuje swoich sił w kolejnych dziedzinach rękodzieła.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie