Recenzje Days Gone spektakularne i beznadziejne. Co zawiodło, co wypaliło?

W sieci rozsypały się właśnie recenzje Days Gone, które są bardzo mieszane. Gra nie dostała ani jednej dziewiątki i co ciekawe, niektórzy wlepili oczekiwanej produkcji jedynie 5/10 czy w skrajnym przypadku 3/10. Czy jednak słusznie?

Przeglądając pierwsze recenzje Days Gone mamy wrażenie, że oczekiwania były zbyt wysokie w porównaniu do tego, co ostatecznie wylądowało na PlayStation 4. Deweloperzy nakręcali hype, częstując nas co chwilę pięknymi ujęciami z gry i możliwościami, jakie zaoferuje otwarty świat tytułu. Teraz pora zejść na ziemię i przyjrzeć się temu, co o grze piszą branżowe media. Serwis Metacritic zebrał już 45 recenzji Days Gone, z których średnia ocen to zaledwie 71/100.

Recenzje Days Gone – te przychylne…

Najpierw sprawdzamy, co o grze piszą portale, które oceniają Days Gone raczej pozytywnie. Wcctech (ocena 84/100) docenia cudowny świat, który prezentuje się naprawdę świetnie na PS4 Pro i warto go zwiedzić. Na plus wskakuje również znakomita fabuła, a dobrze napisane i dobrze zagrane postacie tworzą niezapomnianą historię. Days Gone wypada bardzo dobrze jako długa gra dla osób, które niekoniecznie przepadają za RPG. Znajdziemy w niej dobre wyważenie strzelania oraz skradania. Minusy to natomiast kiepska wydajność, ze spadkami płynności nawet do 20 klatek animacji na sekundę. Do tego, choć otwarty postapokaliptyczny świat zachęca do eksploracji, to nie znajdziemy w nim nowych mechanik rozgrywki czy dużych innowacji.

Hardcore Gamer (ocena 80/100) pisze w podsumowaniu recenzji Days Gone, że mimo wielu zapożyczeń z innych tytułów z otwartym światem, Bend Studios wykonało naprawdę solidną robotę: Fabuła, choć bez większych niespodzianek, jest wypełniona wystarczającą ilością emocjonalnych momentów i podparta dobrze skonstruowanym głównym bohaterem. (…) Jest kilka wybojów na drodze, ale Days Gone jest nadal warty jazdy.

Serwis Vandal (ocena 80/100) docenia atrakcyjny i piękny świat Days Gone, spektakularne hordy z setkami zombie oraz motocykl, który jest naszym największym przyjacielem w tym niegościnnym świecie. Gani natomiast deweloperów za niepotrzebne przedłużanie fabuły i powtarzające się czynności, sztuczną inteligencję wrogów, która pozostawia wiele do życzenia oraz niektóre błędy i problemy techniczne.

Inne przychylne recenzje Days Gone zazwyczaj powtarzają powyższe plusy i minusy. Podane przykłady uważamy za wystarczające i przechodzimy do tego, co o tytule piszą redaktorzy, których zdaniem Days Gone to średniak (czyli oceny 70/100 i niższe).

… i te bardziej negatywne

Pushsquare (ocena 70/100) twierdzi, że mimo podobieństw do innych gier z otwartym światem, Days Gone ma swoją osobowość, by odróżnić się od dziesiątek innych tytułów o zombie. Wiele mechanik rozgrywki sprawia natomiast, że tytuł jest przyjemny w ogrywaniu, nawet jeśli projekt misji nie zawsze jest najlepszyCałość nie jest tak dopracowana, jak inne ekskluzywne gry na PS4 – ale jeśli chodzi o przyjemność z gry, możesz zjeść dużo gorsze przekąski niż Days Gone – kwituje Pushsquare.

Destructoid (ocena 60/100) uważa, że Days Gone miało zadatki na wielką grę, lecz większość ludzi prawdopodobnie zapamięta ją jako tytuł o zombie z otwartym świecie, który nie wnosi niczego nowego do gatunku.

Duże rozczarowanie grą wyraża serwis Gamespot (ocena 50/100), który twierdzi, że więcej tu minusów niż plusów. Gra jest bezkrytyczna w stosunku do bardziej wątpliwych działań głównego bohatera, związek Deacona z Sarą jest płytki i nieprzekonujący, wiele wątków narracyjnych urywa się nagle lub brakuje im interesujących zakończeń, działania w otwartym świecie stają się powtarzalne – to główne bolączki tytułu według recenzenta serwisu Gamespot.

Najgorzej potraktował Days Gone portal Slantmagazine (ocena 30/100), który wymienia wspomniane wyżej minusy i twierdzi ostatecznie, że tytuł nie ma “tego czegoś”, tylko jest kolejnym produktem, który przemielimy i odstawimy na półkę.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.