Tak zmieni się grafika w strzelaninie Ubisoftu. “Pierwszy kamień milowy”

Operacja naprawcza nabiera rozpędu.

Ubisoft podaje kolejne konkrety odnośnie Operacji Health do Rainbow Six Siege. Jak wiadomo, ma ona poprawić wrażenia z rozgrywki poprzez usprawnienie kodu gry.

Dzisiaj deweloper przedstawia zmiany, jakie nastąpią w ramach optymalizacji map i oświetlenia. Poniżej znajdziecie screeny prezentujące porównanie grafiki przed/po oraz dokładny opis nowości, który przedstawiono na oficjalnej stronie Rainbow Six Siege.

Deweloper zamierza w przeciągu tego roku przepracowywać tekstury na każdej mapie. Prace rozpoczną się od Kafe Dostojewski, mapy wymagającej najwięcej pamięci operacyjnej. Ubisoft podkreśla, że przejrzano wszystkie tekstury oraz siatki Kafe, polepszając je oraz optymalizując.

W istocie usprawniamy i redukujemy ogólny rozmiar pamięci wymaganej na tej mapie. Dyrektor techniczny Olivier Couture ujął to w następujący sposób:

Wyobraźmy sobie, że mamy pudełko i że wypełniliśmy je po brzegi. Trudno ulepszać zawartość pudełka, gdy w środku brakuje miejsca. Dzięki Operacji Health inaczej układamy zawartość w pudełku, dzięki czemu będziemy mieli więcej przestrzeni do pracy.

Według dewelopera, jest to pierwszy kamień milowy, który umożliwi optymalizację stabilności i szybkości klatek, przy zachowaniu jakości wizualnej.

Zmiany w Kafe Dostojewski zostaną wprowadzone w sezonie 3 roku 2-go (trzeci i czwarty screen w galerii), ostatecznie deweloper zmierza do polepszenia tekstur i siatek na wszystkich mapach w przeciągu przyszłego roku.

OŚWIETLENIE (WSZYSTKIE MAPY)

Rainbow Six Siege stworzono na założeniu, iż każdy element środowiska da się zniszczyć. Dlatego też deweloperzy musieli zastosować system oświetleniowy, który dobrze współpracuje ze zmianami, jakie wynikają z tak wysokiego poziomu skomplikowania systemu proceduralnych zniszczeń. Aby stworzyć taki system, w grze występuje zarówno system oświetlenia dynamicznego, jak i pośredniego, statycznego. Co więcej, zastosowano również wiele efektów przetwarzania obrazu, które wpływają na jasność i kolor tego, co widzicie na swoich ekranach.

Obecnie Ubisoft przygląda się implementacji następujących zmian:

Zmniejszenie wartości naświetlenia (Wszystkie mapy)

Deweloper tłumaczy, że początkowo chciał użyć prawdziwych wartości, aby stworzyć skontrastowane, realistyczne oświetlenie, działające zupełnie tak samo, jak przy obiektywie aparatu fotograficznego w rzeczywistym świecie. Dodatkowo wprowadzono rozmycie świetlne (bloom), które miało ograniczyć skuteczność obrońców, wyglądających na zewnątrz.

Teraz twórcy Rainbow Six Siege informują, że całkowicie zmienili sposób działania naświetlania na wszystkich mapach i zmniejszyliśmy jej wartość, zatem problemy z rozmyciem świetlnym to już historia.

Aktualizacja modelu nieba (Wszystkie mapy)

Początkowo używano w omawianej strzelaninie proceduralnie tworzonych modeli nieba z Assassin’s Creed. Ta technologia nie pasuje jednak do strzelaniny, gdzie nie ma dynamicznej pory dnia.

Dlatego też od teraz w Rainbow Six Siege zobaczymy niebo HDR, oparte na statycznym obrazie. Według Ubisoftu, dzięki temu uzyskamy większą kontrolę artystyczną nad ogólnym oświetleniem, jak również zwiększymy jakość oświetlenia w ogólnym ujęciu.

Aktualizacja BDRF (Wszystkie mapy)

Trwają prace nad aktualizacją modelu cieniowania, znanego również pod nazwą BDRF – Bidirectional Reflectance Distribution Function (Dwukierunkowa Funkcja Dystrybucji Odbić), odpowiedzialnego za tworzenie odbić. Teraz system stosuje ten sam model, którego używa zewnętrzne narzędzie do teksturowania, co usprawnia pracę grafików. Dla graczy oznacza to ulepszoną jakość odbić w niektórych materiałach, zwłaszcza pod względem połysku.

Źródło: rainbow6.ubisoft.com, opracowanie własne

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.