PS5 z receptą na duże aktualizacje gier. “Brak instalacji, jakie znasz dzisiaj”
No dobra, czas pochylić się ponownie nad kwestią PS5 i wczorajszą prezentacją specyfikacji konsoli. Mark Cerny wspomniał podczas swojego wystąpienia również o dysku SSD (a jakże), mówiąc przy tym o aktualizacjach gier (o czym jeszcze nie było).
W trakcie omawiania specyfikacji technicznej PS5, główny architekt konsoli nie mógł nie wspomnieć o dysku SSD, który w rozmiarze 825 GB trafi na pokład next-gena. Pomijamy już wszystkie rewelacje na temat tego, że technologia zminimalizuje ekrany ładowania niemal do zera i umożliwi budowanie większych i szybszych wirtualnych światów, ponieważ wszystko to już wiemy od dawna. Mark Cerny wspomniał jednak, w kontekście SSD, o jeszcze jednym, mniejszym drobiazgu, który może jednak w znacznym stopniu poprawić komfort użytkowania konsoli.
PS5 – dysk SSD to również szybsze aktualizacje
Już obecna generacja pokazała, że patche do gier mogą być gigantyczne, nieraz zajmujące po kilkanaście/kilkadziesiąt GB. No i czekanie, zanim PS4 pobierze, skopiuje i zainstaluje łatkę… Pewnie wielu z Was zna ten ból. Wygląda jednak na to, że w przypadku PlayStation 5 sytuacja ulegnie dużej poprawie.
Mark Cerny zaznaczył, że dysk SSD umożliwi znacznie skrócenie czasu instalacji łatek. Nie chodzi przy tym tylko o samą prędkość dysku (5,5 GB/s). Stanie się tak, ponieważ dzięki dyskowi SSD, słowami Cerny’ego „nie trzeba tworzyć zupełnie nowych plików z wprowadzonymi zmianami”. To, jego zdaniem, oznacza „brak instalacji, jakie znasz dzisiaj”. Dysk SSD w ekspresowym tempie wyszuka dane i zastąpi je nowymi, co nastąpi praktycznie w locie, bez czekania.
Przypominamy, że według najnowszych informacji, PS5 dysponuje mocą 10,28 teraflopsów. Konsola ma posiadać nowy system redukcji hałasu wentylatora i kompatybilność wsteczną ograniczoną na starcie do maksymalnie 100 najpopularniejszych gier z PlayStation 4.
Premiera PS5 przewidziana jest na okres świąteczny 2020 roku, jeśli oczywiście nie będzie przesunięcia ze względu na pandemię koronawirusa.