PS4 NEO – specyfikacja techniczna podciągnięta, by dorównać Project Scorpio?

Kolejne informacje dotyczące mocniejszej wersji PlayStation 4.

Na początek zaznaczamy, że nadal są to wieści nieoficjalne, zatem podchodzimy do nich z odpowiednią rezerwą. Niewykluczone jednak, że część doniesień może się sprawdzić.


Zaczynamy od słów, które wypowiedział Kenny Linden, były pracownik studia BigBig. To on wcześniej poinformował jako pierwszy i jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem, że The Last Guardian zostaje przeniesione z PlayStation 3 na PS4. Może i tym razem jego opinia okaże się trafna, czego z pewnością życzyliby sobie osoby czekające na nową wersję PlayStation 4. Linden podkreślił przede wszystkim, że wspominana już dzisiaj przez nas impreza PlayStation Meeting rzeczywiście posłuży do przedstawienia PS4 NEO. Według niego nie ma co do tego żadnych wątpliwości i powinniśmy szykować się na 7 września.

Deweloper uważa, że nowa wersja PS4 zadebiutuje w listopadzie tego roku, jeszcze przed Świętem Dziękczynienia, a testowe egzemplarze sprzętu w finalnej wersji mają być niedługo rozsyłane po studiach producenckich.

Jeszcze ciekawiej prezentuje się wypowiedź dewelopera odnośnie specyfikacji technicznej PS4 NEO, która wyciekła do sieci. Ponownie zaznaczamy, że jest ona nieoficjalna. Linden zdaje sobie z tego sprawę twierdząc, że to, co przedostało się do sieci, może nie prezentować ostatecznych podzespołów oczekiwanej konsoli. Według niego Sony może zdecydować się na dorzucenie większej ilości pamięci do PS4 NEO, ponieważ wspomniane w specyfikacji 8 GB GDDR5 to naprawdę mało jak na współczesne standardy.

Wieści o rzekomym podbiciu specyfikacji technicznej PS4 NEO dochodzą do nas również z innej strony. Serwis VICE uważa, że Sony może zdecydować się na mocniejsze podzespoły niż wcześniej planowano ze względu na Project Scorpio. Amerykanie zdradzili póki co, że ich nowa konsola skryje w swojej obudowie moc 6 teraflopów, będzie posiadała 8 ulepszonych rdzeni procesora oraz przepustowość pamięci przekraczającą 320 GB/s.

Jeśli Sony chce dorównać konkurencji, rzeczywiście może rozważać dopalenie specyfikacji PS4 NEO, lecz jak już wspomnieliśmy, nic w tym pewnego.

Pozostaje zatem czekać na 7 września, kiedy to nowe PlayStation powinno zostać zaprezentowane światu. Poniżej przypominamy nieoficjalną specyfikację techniczną nowego sprzętu.

Specyfikacja techniczna PS4 NEO (nieoficjalna)

 • CPU: ten sam procesor Jaguar co w zwykłym PS4, lecz z wyższym taktowaniem
  – Oryginalna PS4: 8 cores 1.6 GHz
  PS4 NEO: 8 cores 2.1 GHz (1.3 x szybciej)
 • GPU: ulepszona wersja AMD GCN CUs (większe CUs oraz wyższa częstotliwość)
  – Oryginalna PS4: 18 CUs 800 MHz
  PS4 NEO: 36 CUs 911 MHz (2.3 x FLOPs)
 • Pamięć: tyle samo co w oryginalnym PS4 (8 GB GDDR5) lecz o większej przepustowości
  – Oryginalna PS4: 176 GB/s
  PS4 NEO: 218 GB/s (1.24 x szybciej)
 • HDD: dysk taki sam jak w oryginalnym PS4

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

83 Shares
Share83
+1
Tweet