PlayStation 4 NEO – wrześniowa prezentacja konsoli coraz bardziej pewna

Sony rozsyła zaproszenia na imprezę PlayStation Meeting.

Na początku tygodnia dotarła do nas nieoficjalna informacja, według której japoński producent przedstawi światu PlayStation 4 NEO w przyszłym miesiącu – 7 września. Taką datę wskazywał francuski Gameblog, powołując się na własne źródła. Serwis podał nie tylko datę prezentacji sprzętu, lecz również miejsce – Nowy Jork.


Dzisiaj mamy potwierdzenie, że 7 września w Nowym Jorku rzeczywiście dojdzie do wydarzenia organizowanego przez Sony. Firma zaczęła bowiem rozsyłać specjalne zaproszenia na imprezę PlayStation Meeting. Oczywiście nie wiemy, czy podczas spotkania zobaczymy PS4 NEO, lecz jest na to spora szansa.

Po pierwsze – trzy lata temu podczas PlayStation Meeting ujawniono obecne PS4 i miało to miejsce również w Stanach Zjednoczonych. Po drugie – prezentacja nowej wersji konsoli jest dla Sony niezwykle ważnym wydarzeniem, zatem nic dziwnego, że firma chce to zrobić (prawdopodobnie) na dedykowanej ku temu imprezie, a nie podczas Tokyo Game Show, gdzie PS4 NEO będzie po prostu jedną z wielu nowości zaprezentowanych na targach. Wiadomo, że NEO nawet na TGS-ie przyciągnęłoby oczy całego świata, lecz możliwe, że Sony zamierza zająć się w Tokio przede wszystkim grami oraz PlayStation VR.

PlayStation Meeting
PlayStation Meeting

Poniżej jeszcze raz przypominamy, jaką mocą może dysponować PlayStation 4 NEO, choć musicie pamiętać, że jest to specyfikacja nieoficjalna.

Specyfikacja techniczna PS4 NEO wyciekła do sieci

W sieci znalazł się dokument dotyczący PlayStation 4 NEO, który rzekomo został przygotowany przez Sony. Zdradza on wiele ciekawych informacji na temat nadchodzącego sprzętu, lecz musimy przyjąć wszystko z dystansem, ponieważ nie wiadomo, czy nie jest to po prostu zwykły fake.

Dokument ujawnia, że wszystkie gry na PS4 przygotowywane przez deweloperów, które zostaną wydane w październiku tego roku oraz później, będą musiały być dostosowane również do PlayStation 4 NEO. Oznacza to, że będziemy mogli liczyć w takich produkcjach na większą i stabilniejszą liczbę klatek animacji. Ponadto w dokumencie wspomniano o ulepszonej grafice oraz dodatkowych funkcjach graficznych, które mogą być wykorzystane w produkcjach na odświeżoną wersję PlayStation 4. Zarówno starsza jaki nowsza konsola mają natomiast korzystać z tego samego sklepu, aplikacji czy systemu, zatem pod tym względem PS4 NEO nie wprowadzi żadnej rewolucji.

Najciekawiej prezentuje się jednak specyfikacja techniczna PlayStation 4 NEO, którą porównano przy okazji do obecnej wersji sprzętu. Jakie różnice?

Specyfikacja techniczna PS4 NEO (nieoficjalna)

 • CPU: ten sam procesor Jaguar co w zwykłym PS4, lecz z wyższym taktowaniem
  – Oryginalna PS4: 8 cores 1.6 GHz
  PS4 NEO: 8 cores 2.1 GHz (1.3 x szybciej)
 • GPU: ulepszona wersja AMD GCN CUs (większe CUs oraz wyższa częstotliwość)
  – Oryginalna PS4: 18 CUs 800 MHz
  PS4 NEO: 36 CUs 911 MHz (2.3 x FLOPs)
 • Pamięć: tyle samo co w oryginalnym PS4 (8 GB GDDR5) lecz o większej przepustowości
  – Oryginalna PS4: 176 GB/s
  PS4 NEO: 218 GB/s (1.24 x szybciej)
 • HDD: dysk taki sam jak w oryginalnym PS4

Ciekawe, czy taka specyfikacja techniczna PS4 NEO rzeczywiście jest prawdziwa. Jak sądzicie?

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

90 Shares
Share90
+1
Tweet