Nowy PS Plus i premierowe gry AAA w ofercie? PlayStation nie chce kolejnego Game Passa

PS Plus i gry od PS Studios
Newsy PS4 PS5

Czy w nowym PS Plus możemy liczyć na premierowy gry AAA? No cóż – byłoby fajnie, ale PlayStation ma wyraźnie inną strategię od swojej konkurencji.

Byłoby fajnie mieć w ramach PS Plus dostęp do gier studiów PlayStation na premierę, nie? W końcu to wielkie hity wielu zasłużonych deweloperów. Taka wizja może wydawać nam się szalenie atrakcyjna, ale Sony nie planuje czegoś takiego w kwestii nowego Plusa. Dyrektor finansowy firmy jednoznacznie podkreśla, że nie chce kolejnego Game Passa, choć nie do końca używa tych słów.

Powstrzymam się od komentarzy na temat strategii konkurencji. Nasz obecny sposób myślenia to koszty rozwoju/ odpowiednie inwestycje w badania i rozwój, aby uzyskać produkty wysokiej jakości, co pozwoli na ulepszenie platformy, a także usprawni biznes w dłuższej perspektywie.

– wyjaśnia dyrektor finansowy Sony, Hiroki Totoki

Microsoft może poszczycić się właśnie tym, że wiele debiutujących gier pojawia się od razu także w XGP. I nie chodzi tu jedynie o mniejsze „indycze” produkcje. Hity pokroju Microsoft Flight Simulator czy Halo Infinite również trafiły do usługi od razu, bez dodatkowych opłat. I choć gigant z Redmond od dawna narzeka, że ich usługa jeszcze im się nie zwraca, z pewnością wygrywają pod tym kątem z japońską konkurencją.

Gry AAA w PS Plus na premierę? Możecie pomarzyć

PlayStation nie ma jednak w planach wydawania wysokobudżetowych gier w Plusie. I mają ku temu całkiem sensowne argumenty.

Tytuły AAA na PSS, jeśli będziemy je dystrybuować w ramach usług abonamentowych, możemy być zmuszeni do zmniejszenia potrzebnych do tego inwestycji, a to pogorszy jakość jakość tytułów first-party i to jest nasza obawa. Chcemy więc mieć pewność, że poniesiemy odpowiednie koszty rozwoju, aby mieć solidne produkty/tytuły, które zostaną wprowadzone w odpowiedni sposób.

– dodaje dyrektor finansowy

Tak więc wydawanie „drogich” gier w ramach nawet najdroższej wersji nowego abonamentu nie ma absolutnie sensu z biznesowego punktu widzenia. Gracze nie kupowali aż tak chętnie takich tytułów na premierę. Co za tym idzie – trzeba byłoby zmniejszyć budżet (wedle niższych zysków). I choć może i Plus okazałby się jeszcze większym hitem, PlayStation z pewnością ma w zanadrzu inny pomysł na zdobycie klientów. Zresztą – sami nie ukrywają, że oczekują bardzo dużo po nowej wersji usługi.

Firma przecież niedawno poinformowała, że zwiększa budżet dla swoich producentów gier. No i zawsze zostaje też podbój rynku PeCetów

Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie