Posolony procesor to lepszy procesor? Internauta to sprawdził, ale nie róbcie tego w domu

Procesor z solą. Dziwny trend mający poprawić wydajność CPU
Newsy PC Technologie

Ktoś faktycznie postanowił posolić procesor, aby sprawdzić, czy będzie lepiej się chłodził. Teoria może i nawet sensowna, ale wykonanie… no cóż.

Gracze od lat starają się „domowymi” sposobami poprawić wydajność swojego sprzętu. Jednym z bardziej sensownych pomysłów jest spowodowanie, aby podzespoły lepiej się chłodziły, dzięki czemu będą po prostu lepiej działać. Tylko co zrobić, jeżeli posiada się już dobrą obudową i iście futurystyczny system chłodniczy? Może… posolić?

Posolony procesor

TikToker Mryeester od dawna zajmuje się CPU, a jego specjalnością są zabawy z pastą termoprzewodzącą. Ostatnio wpadł na dość dziwaczny pomysł. Stwierdził, że warto dodać do pasty termicznej sól, aby CPU lepiej się chłodziło. TikToker tłumaczy to tym, że przewodność cieplna soli jodowanej jest wyższa niż niektórych past termicznych. W jego rozumieniu zmieszanie pasty i soli spowodowałoby „cudowny” eliksir mogący poprawić temperaturę w nawet najbardziej „grzewczych” układach. Nie, to nie działa.

@mryeester

adding salt to thermal paste! this request came in via email, thanks for the suggestions! #pc #pctips #thermalpaste

♬ Aesthetic – Tollan Kim

Otóż, jak widać na załączonym powyżej filmiku, sól wcale sobie nie radzi. Problemem jest fakt jej sypkiej, kryształowej postaci. Zajmuje ona sporo miejsca, więc procesor i wiatrak nie stykają się ze sobą dostatecznie dobrze. Rezultat to wyższe o średnio 20 stopni temperatury. Spora różnica, czyli eksperyment się nie powiódł. W końcu CPU i wiatraczek powinny dotykać się na jak najszerszym obszarze.

Przewodność cieplna soli jest znacznie niższa niż tradycyjnych materiałów wypełniających, takich jak tlenek aluminium lub inne tlenki metali. Ponadto cząsteczki soli uniemożliwiają dobry kontakt coolera z procesorem, przez co wydajność termiczna będzie niska z powodu słabego kontaktu. Ponadto, istnieje duże ryzyko wystąpienia korozji.

– twierdzi austriacki producent procesorów oraz wentylatorów komputerowych

Powyższe oświadczenie otrzymała redakcja PC Gamer, która postanowiła zapytać o zdanie specjalistów. Jak widać – pomysł może i na papierze ma sens, ale w praktyce nie działa. Zaskoczenia raczej nie ma.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie