Gry-usługi nie dla PlayStation? Firma mierzy się z problemami

PlayStation z nowym sprzętem. Sony zaprasza na
Newsy PS5

Miał być rynek gier-usług, wyjdzie najpewniej co innego. PlayStation cierpi na niekoniecznie spójną wizję, a pomysł z dostarczaniem gier sieciowych niekoniecznie pasuje deweloperom. Obecnie firma mierzy się z kłopotami, zwolnieniami i nie tylko. Co dalej z zapowiadanymi przez Sony projektami? Przyszłość może być nieciekawa.

PlayStation a gry-usługi od deweloperów

Jak miało być? PlayStation chciało wiązać przyszłość z grami-usługami, czyli produktami działającymi przez sieć. Do pracy mieli zostać zaprzęgnięci oczywiście deweloperzy ze studiów pracujących dla Sony. Wizja była taka, że znane marki otrzymają sieciowe gry w formie usług i stanie się to odpowiedzią na oczekiwania fanów. A jak jest?

Okazało się, że niezbyt kolorowo. Wizja roztaczana przez Sony to jedno, a chęć deweloperów do opracowywania takich projektów to zupełnie co innego. W związku z tym nie dziwi fakt, że w ostatnim czasie w świecie marki PlayStation obserwowaliśmy tak wiele zwolnień. Niedawno oberwało się sporej części zespołu Bungie, a to przecież nie wszystko.

Podobno zaczęło dochodzić do przypadków zmuszania twórców do podporządkowania się odgórnej decyzji o tworzeniu takich projektów. Sieciowe gry na lata nie były im jednak w smak, co zresztą nie do końca dziwi. Ostatecznie PlayStation zaczęło się powoli wycofywać z pomysłu. Firma chce nadal dostarczać uwielbianych przez graczy gier fabularnych z trybami dla jednego gracza. Usługi będą oczywiście nadal tworzone, jednak nie są one planowane jako główny cel rozwoju marki.

A wy, na które pozycje od Sony i deweloperów czekacie najbardziej? Niedawno premierę miał Spider-Man 2, a to przecież nie koniec zapowiadanych nowości.

Dawid Szafraniak
O autorze

Dawid Szafraniak

Redaktor
Pierwsze growe szlify zbierał jeszcze w erze PS1, aby później zapoznawać się z kolejnymi wcieleniami japońskiej konsoli, skosztować Xboksa i Switcha. Ostatecznie najbardziej lubi PC, a ostatnio nawet i granie w chmurze. Królują u niego FPS-y, gry akcji nieczęsto górujące nad filmami i tytuły wyścigowe, które podobno #nikogo. Święta Trójca gamingu? Pierwsze Modern Warfare, seria Mass Effect i Uncharted. Bez tego nic nie miałoby sensu. Poza grami lubi planować kolejne podróże i chwytać za aparat fotograficzny podczas meczów piłki nożnej.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie