Sąd częściowo odrzucił pozew o dyksryminację byłej pracownicy PlayStation. Co dalej ze sprawą?

Sąd częściowo odrzucił pozew o dyksryminację byłej pracownicy PlayStation. Co dalej ze sprawą?
Newsy PS4 PS5

Amerykański sąd z Północnej Kalifornii odrzucił większość z 13 skarg na PlayStation. Wystosowała je była pracownica firmy oskarżająca korporację o nierówne traktowanie pracowników ze względu na płeć.

Dość nieoczekiwany zwrot akcji w sprawie pozwu Emmy Majo. Była pracownica PlayStation oskarżyła firmę o „dyskryminacje pracownic, w tym tych, które są kobietami i które identyfikują się jako kobiety, w zakresie wynagrodzeń i awansów” oraz o „kulturę pracy zdominowaną przez mężczyzn”. Stosowna skarga trafiła do sądu w ubiegłym roku, lecz organ prawa musiał odrzucić większość z 13 zarzutów.

Sąd przychyla się do wniosku o oddalenie (z możliwością uzupełnienia) większości roszczeń, ponieważ zarzuty są w większości ogólnikowe, ale następujące roszczenia indywidualne zostają uwzględnione: ustawowe i powszechne bezprawne rozwiązanie umowy o pracę, roszczenia z tytułu działań odwetowych zgodne z przepisami Cal. Lab. Code § 1102.5(b), oraz działania odwetowe na podstawie California Fair Employment and Housing Act (FEHA). Ponieważ jednak sąd odrzuca roszczenie federalne, nie ma jurysdykcji nad roszczeniami stanowymi i dlatego oddala wszystkie roszczenia. Sąd odrzuca wniosek o odrzucenie pozwu bez uprzedzenia, ponieważ jest zbyt wcześnie, aby go rozpatrywać w oparciu o niewystarczająco uzasadnioną skargę.

– czytamy w uzasadnieniu sądu cytowanym przez serwis VGC

Czy to koniec sprawy z PlayStation?

To teraz na polski – o co chodzi? Zdaniem sądu Emma Majo nie była w stanie w odpowiedni sposób uzasadnić swoich zarzutów. Zdaniem organu prawa „powódka jedynie przytoczyła elementy roszczenia i nie przedstawiła żadnych faktów”. Część zarzutów opierała się na mało miarodajnym uzasadnieniu, więc sprawa w takiej formie nie mogła trafić do dalszych analiz. Co nie oznacza, że to już koniec. Wciąż w mocy pozostaje reszta skarg objętych prawem stanowym, w tym związanych z organizacją pracy czy samą formą wypowiedzenia umowy.

Warto wspomnieć, że od momentu złożenia pozwu pojawiły się dodatkowe zeznania 8 kobiet, które kierują nowe światło na całą sprawę. Tak więc te oskarżenia również utrzymane są w mocy. Sąd jednocześnie przekazał, iż „powód może złożyć drugą zmienioną skargę w ciągu 28 dni”. Oznacza to, że jeżeli pojawią się nowe skargi opierające się na tych oddalonych, które zawierają konkretne informacje, sąd może przyjrzeć się im ponownie.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie