Ewelina Stoj

Bardziej od konkretnych gatunków ceni sobie kiedy gra ma "duszę" i pouczający przekaz. Nieco osamotniona w męskim świecie ruchomych pikseli próbuje udowodnić światu, że gry to także sztuka.

1 komentarz

PlayStation 5: ten potężny procesor może być sercem nowej konsoli

Szum wokół PlayStation 5 jest na prawdę duży. Tak samo duży może być przeskok technologiczny między czwórką a piątką. Dlaczego? Jak mamy okazję wyczytać ze strony Phoronix, Sony może pracować właśnie nad technologią, która wprowadzi na pokład PS5 procesory AMD Ryzen.

PlayStation 5: sercem AMD Ryzen?

Wszystko zaczęło się w momencie, gdy dziennikarze serwisu Phoronix odkryli, że jeden z pracowników Sony był ostatnio częstym użytkownikiem Githuba, a dokładniej działu o kompilatorze LLVM. Podczas tych odwiedzin dokonał wielu zmian w obrębie architektury znver1, która wskazuje na procesory AMD Ryzen pierwszej generacji. I nie byłoby w tym niczego dziwnego gdyby nie fakt, że Simon Pilgrim (bo tak nazywa się ów pracownik Sony) wraz z japońskim gigantem nigdy dotąd nie byli w potrzebie pracowania nad procesorami z architekturą Zen. Obecna generacja PlayStation korzysta już co prawda z pracy marki AMD (8-rdzeniowy procesor AMD architektury Jaguar oraz karta graficzna AMD Radeon), jednak zainteresowanie giganta architekturą Zen może wskazywać tylko na jedno: sercem PlayStation 5 będzie Ryzen. A może to tylko pobożne życzenie?

Czy Ryzen będzie sercem PS5?

GPU i CPU od AMD po raz kolejny w PS5

Nie tylko Phoronix wpadł na trop poczynań Sony. Sam Simon Pilgrim na swojej stronie LinkedIn opublikował informację, że pracuje nad poprawą kompilatorów pod kątem pierwszej generacji architektury Zen. Nie jest więc już żadną tajemnicą, że Sony zainteresowane jest kolejną umową wykonawczą z AMD. I nic w tym dziwnego. Dzięki temu, kolejna konsola zyskuje dwa spore plusy. Po pierwsze dzięki zespoleniu CPU i GPU od tego samego producenta, PlayStation 5 może być tańsze (niż alternatywna wersja z podzespołami od różnych dostawców), a po drugie – i równie ważne – wydajniejsza.

Simon Pilgrim nie kryje się ze swoimi aktualnymi zadaniami w Sony.

Premiera PlayStation 5 – 2019-2020

Ostatnie plotki, podejmujące temat daty premiery PlayStation 5 prześcigają się w podawaniu coraz to nowszych terminów, jednak króluje wśród nich rok 2019 i 2020. Wtedy to, według znawców rynku technologicznego, rzekomo pojawić ma się konsola od Sony kolejnej generacji. Musimy więc uzbroić się w jeszcze trochę cierpliwości, a prędzej czy później przekonamy się, czy wieści o AMD Ryzen okażą się prawdziwe.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się

2.8
Rated 2.8 out of 5
2.8 out of 5 stars (based on 73 reviews)
Excellent41%
Very good4%
Average2%
Poor1%
Terrible52%