Outlast II – sceny domniemanej przemocy seksualnej i blokada wydania gry

Nie wszystkie kraje godzą się na to, co dzieje się podczas rozgrywki w Outlast II.

Outlast II niewątpliwie będzie tytułem mocnym, przesiąkniętym brutalnością oraz klimatem grozy. Jak się okazuje, nie każdy będzie mógł pójść do sklepu i kupić grę, nawet jeśli jest osobą pełnoletnią. Produkcja dostała bowiem bana w Australii, gdzie urząd zajmujący się klasyfikacją wiekową gier uznał, że tego po prostu nie da się sklasyfikować w żaden sposób, a rzeczy dziejące się na ekranie łamią obowiązujące w tym kraju standardy.

Co tak bardzo zbulwersowało Australijską komisję Classification Board? Pamiętajmy przecież, że demo Outlast II zostało w tym kraju dopuszczone do dystrybucji i było dostępne dla osób, które ukończyły 18. rok życia. W pełnej wersji gry znajduje się jednak scena, która stała się przysłowiową kropką nad i. Uwaga na spoilery!

Chodzi o wizję naszego bohatera, który jest świadkiem orgii seksualnej. W jednej ze scenek przerywnikowych bohater widzi rytualną orgię. Jego żona, powieszona łańcuchami, krzyczy prosząc o pomoc: “O Boże, to boli!”. Pojawiają się też dziwne stwory, zbryzgane krwią, których ruchy wskazują na uprawianie seksu. Wygląda na to, że jeden z potworów penetruje od tyłu drugą istotę, poruszając rytmicznie biodrami, co bezpośrednio ma wskazywać na akt seksualny. Jeden z żeńskich stworów przytrzymuje bohatera i ociera swoje krocze o jego twarz. Bohater zaczyna wówczas krzyczeć “Nie. Przestań”. Choć ten fragment akcji jest tak wykadrowany, że większość dzieje się poza naszym wzrokiem, agresywne zachowanie stwora sugeruje, że mamy do czynienia z napaścią seksualną.

W opinii Classification Board powyższy przykład stanowi scenę domniemanej przemocy seksualnej, co dyskwalifikuje wydanie gry na terenie Australii.

Co w takim przypadku mogą zrobić twórcy gry? Jeśli zależy im na australijskim rynku, pozostaje cenzura, czyli takie zmodyfikowanie sceny, by nie budziła ona sprzeciwu komisarzy.

Waszym zdaniem opisana scena to rzeczywiście jeden krok za daleko, czy nie rusza Was taki widok w grach wideo?

Outlast II – data premiery już ujawniona. Będzie również Outlast Trinity

Fani mocnych wrażeń jeszcze pewnie nie zapomnieli rodzinki Baker z Resident Evil 7, a na horyzoncie majaczy kolejny horror – Outlast II. Data premiery tytułu została wyznaczona na 25 kwietnia tego roku – informuje studio Red Barrels poprzez serwis Twitter. Tego dnia produkcja ma wylądować na komputerach PC oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One. Jak zaznacza deweloper, cyfrowa wersja Outlast II ma kosztować niecałe 30 dolarów, podczas gdy Outlast Trinity w cyfrowym wydaniu to koszt rzędu 40 dolarów.

Czym jest owe Outlast Trinity? To składanka zawierająca pierwszą część gry wraz z rozszerzeniem Whistleblower oraz nadchodzące Outlast II. Zestaw ma być dostępny również w pudełkach na konsolach PlayStation 4 i Xbox One, lecz nie wiadomo, czy zostanie wydany w naszym kraju.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.