Oto prawdziwy akcelerator dla indyków

Oto prawdziwy akcelerator dla indyków
Newsy PC X360 XOne

Microsoft i Indie Games Polska wspólnie wspierają niezależnych twórców gier.

Polska grami stoi. Tego chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Ostatnie lata w polskiej branży gamingowej przyniosły wysyp świetnych produkcji, które podbiły nie tylko nasz lokalny rynek, ale wprowadziły dużo zamieszania na całym świecie. Wiele wskazuje jednak na to, że złote czasy polskiego gamedevu dopiero przed nami. Ich nadejście ma przyspieszyć Indie Booster, czyli bezpłatny program akceleracyjny stworzony przy współpracy Microsoft Polska i Fundacji Indie Games Polska. Game developerzy mogą zarejestrować się na tej stronie. Zapisy do programu trwają do 30 listopada.

Według badań firmy Newzoo światowy rynek gier komputerowych wyceniany jest na około 100 miliardów dolarów. W ostatnich latach po raz pierwszy w historii wirtualnej rozrywki, spora część tego „tortu” trafiła do polskich producentów. Nad Wisłą kolejne studia zajmujące się produkcją gier powstają jak grzyby po deszczu. Chcą powtórzyć sukces takich firm jak 11 Bit Studios czy Techland. Jednak droga od tworzenia tzw. „indyków”, czyli gier niezależnych (independent) do produkcji gier klasy AAA jest długa i pełna pułapek. Z pomocą dla studiów pragnących powtórzyć sukces takich produkcji jak „This War of Mine” czy „Dying Light”, przychodzi Fundacja Indie Games Polska, która wraz z polskim oddziałem Microsoft przygotowała specjalny, bezpłatny program wspierania twórców: Indie Booster.

Indie Booster to logiczna konsekwencja dotychczasowej działalności fundacji, która wpisuje się w jej dotychczasowe aktywności, takie jak organizacja polskich stoisk dla studiów niezależnych na najważniejszych imprezach na świecie, między innymi PAX w Seattle czy targach Gamescom. Już jakiś czas temu zauważyliśmy, że na rynku istnieje sporo inicjatyw edukacyjnych, z których korzystać mogą osoby chcące rozpocząć swoją przygodę z tworzeniem gier. Brakuje natomiast przystępnych, przemyślanych i całościowych programów, które pomogą rozwinąć skrzydła tym, którzy posiadają już podstawową wiedzę i doświadczenie w tym temacie – mówi Marek Czerniak z Fundacji Indie Games Polska.

Coś więcej niż zwykły akcelerator

Indie Booster to program akceleracyjny, którego celem jest wsparcie polskich twórców gier niezależnych. Zgłaszać się do niego mogą zespoły, które posiadają już na swoim koncie wydane gry, ale myślą o dalszym rozwoju i profesjonalizacji w branży. W ramach programu uczestnicy będą mogli liczyć między innymi na wsparcie mentorów związanych zarówno bezpośrednio z branżą gier, jak i doradców zajmujących się pozyskiwaniem finansowania dla studiów.

To jednak nie wszystko. Nowa inicjatywa Indie Games Polska i Microsoft przewiduje także stworzenie programu szkoleniowego dla uczestników. Zakres tematyczny wykładów obejmuje między innymi tematykę tworzenia prototypów, pitchowania potencjalnych inwestorów, tworzenia wiarygodnych budżetów i harmonogramów produkcyjnych, marketingu, a także tego, jak przygotować się do ewentualnego debiutu na parkiecie NewConnect.

Wszyscy uczestnicy programu otrzymają również wsparcie od strony firmy Microsoft, między innymi dostęp do programu Microsoft BizSpark, ułatwienia w dostępie do programu ID@XBOX oraz wsparcie marketingowe dla swoich gier, jeśli te zostaną wydane na platformie Xbox.

Microsoft ma wiele do powiedzenia w świecie gamingu. To producent zaawansowanych technologii, z których korzystają twórcy gier wideo, właściciel platformy XBOX i sklepu Windows Store, ale też firma, która posiada szeroko rozwinięte relacje biznesowe z wieloma firmami i funduszami inwestycyjnymi. Wierzymy, że nasze doświadczenie i infrastruktura mogą pomóc polskim studentom, którzy skorzystają z programu akceleracyjnego Indie Booster. Microsoft Polska już od dłuższego czasu wspiera rozwój polskiej branży producentów gier wideo. Indie Booster to kolejny i na pewno nie ostatni krok pozwalający to zaangażowanie wzmocnić – mówi Olena Kolikhova z Microsoft Polska.

Pod okiem liderów

Indie Booster wspiera wiele firm, które śmiało można nazwać liderami polskiego gemdevu. Wśród partnerów programu można znaleźć największe polskie firmy posiadające własne programy wydawnicze, takie jak: Techland Publishing, 11 Bit Studios, IMGN.PRO, Klabater oraz Flying Wild Hog.

Indie Booster może stanowić świetną okazję dla wielu projektantów gier, pozwalającą im na wyjście z przysłowiowej piwnicy. Być może za kilka lat uczestnicy tego programu dadzą nam kolejną polską produkcję, która podbije serca graczy na całym świecie.

Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 30 listopada. Udział w programie jest bezpłatny.

Źródło: Microsoft

Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie