56 filmów nie powalczy o Oscara, bo nie spełniają warunków inkluzywności

Oscary 2024 - 56 filmów bez nominacji, nie spełniają zasad inkluzywności
Filmy Filmy i seriale Newsy Newsy

Oscary 2024 zbliżają się wielkimi krokami. Już powstaje oficjalna lista nominacji, ale 56 filmów na nią nie trafi. Nie spełniają surowych zasad inkluzywności.

Gala rozdania Oscarów 2024 jest coraz bliżej, a wydarzenie to zapowiada się bardzo ciekawie, choćby ze względu na szanse polskich Chłopów na nagrodę w kategorii „najlepszy długometrażowy film animowany”. Wstępna lista nominowanych obrazów powinna zostać niebawem opublikowana, lecz o główną statuetkę zawalczy 265 filmów, choć 321 stanęło do boju. Czemu?

Otóż okazuje się, że aż 56 filmów nie spełnia zasad inkluzywności. Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej w 2020 roku przedstawiła listę warunków, zgodnie z którymi dany film może w ogóle znaleźć się na oscarowej liście. Początkowo nowe reguły nie były aż tak istotne, ale gala w 2024 roku najwyraźniej w pełni ma ich przestrzegać. Jeżeli zostaną spełnione 2 z 4 zasad, obraz ma szansę na główną nagrodę.

Warunki te dotyczą reprezentowania mniejszości, kobiet oraz wypełniania standardów różnorodności czy integracji. Wytyczne dotyczą m.in. składu osób zaangażowanych w film, w tym ekipy, obsady aktorskiej lub innych pracowników. W ten sposób Akademia chce pokazać wsparcie dla kobiet, mniejszości seksualnych czy rasowych.

Co ciekawe, na liście filmów „wyrzuconych” z listy są dwie produkcje Marvela – Marvels oraz Ant-Man i Osa: Kwantomania. O główną nagrodę nie zawalczy również głośny obraz science-fiction Twórca lub ceniona animacja Ernest & Celestine: A Trip to Gibberitia.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie