Nowa wersja konsoli PlayStation 4 bliżej niż myślimy?

Może na to wskazywać informacja od Samsunga.

Wspomniana firma rozpoczyna bowiem produkcję kości pamięci VRAM GDDR5, które będą miały pojemność 8 Gigabitów (1 GB). Wykorzystana zostanie przy tym technologia 20nm, co znacznie zmniejszy rozmiary elementu.


Jaki może mieć to związek z nową wersją PS4? Obecne modele konsoli mają w swoich bebechach po 16 chipów GDDR5, każdy o pojemności 512 MB, co w sumie daje 8 GB. Owa pamięć jest produkowana właśnie przez Samsunga.

Być może Sony zdecyduje się zatem na nowe układy – wystarczy bowiem jedynie 8 takich kości, by osiągnąć pamięć rzędu 8 GB. Nie dość, że wyjdzie taniej, to wszystko zajmie mniej miejsca, więc PS4 byłoby bardziej Slim.

Co prawda Samsung w wydanym komunikacie nie wspomina o wykorzystaniu nowych chipów konkretnie w PS4, lecz jest w nim mowa o konsolach: Spodziewamy się, że nasz układ VRAM GDDR5 o pojemności 8 Gigabitów zapewni producentom sprzętu OEM najlepsze rozwiązanie graficzne dostępne na konsolach, a także w notebookach.

W innym fragmencie komunikatu czytamy: Układ przeznaczony jest do zastosowania m.in. na pokładzie pamięci graficznej w konsolach.

Kto wie, czy czasem nie kryje się za tym odchudzone PlayStation 4, które przecież w obecnej wersji korzysta z pamięci Samsunga. Jak sądzicie?

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

10 Shares
Share10
+1
Tweet