Nichelle Nichols nie żyje. Odtwórczyni roli Uhury ze Star Treka zmarła w wieku 89 lat

Nichelle Nichols nie żyje. Uhura ze Star Treka miała 89 lat
Baza postaci Filmy i seriale Newsy Newsy Seriale Uniwersum

Nie żyje Nichelle Nichols, czyli aktorka wcielająca się w legendarną Uhurę w oryginalnym serialu Star Trek. Miała 89 lat.

O śmierci doskonale znanej fanom Star Treka aktorki poinformował jej syn na oficjalnym profilu Nichols na Instagramie. Artystka zmarła 30 lipca w wieku 89 lat z przyczyn naturalnych. W ostatnich latach nie była aktywna w życiu publicznym; wycofała się z niego w 2018 roku po zdiagnozowaniu u niej demencji. Na smutną informację zareagowała nie tylko branża filmowa, w tym George Takei i J.J. Abrams, ale również środowiska naukowe – m.in. NASA.

Nichelle Nichols urodziła się 28 grudnia 1932 roku w Robbins, Illinois. Karierę aktorską rozpoczęła w latach 60. i niemal od razu spotkała się ze świetnym przyjęciem. Jako Nyota Uhura pojawiła się nie tylko w pierwszym serialu Star Trek, ale także w siedmiu filmach z uniwersum. Po raz ostatni w postać wcieliła się w 2007 roku. Początkowo nie planowała tak długiego odgrywania Uhury; po występach we wszystkich trzech sezonach oryginalnego serialu chciała bowiem kontynuować karierę na Broadwayu. Jak wspominała, do pozostania w roli przekonał ją Martin Luther King, wskazując na to, jaki wzór do naśladowania stanowi dla ciemnoskórych dzieci i młodych kobiet. Rzeczywiście, pod jej wpływem znacznie więcej kobiet zaczęło studiować, a następnie wspinać się po szczeblach kariery w branżach związanych z naukami ścisłymi.

Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie