Konsola PlayStation 5 z kontrolerem DualSense w odbiciu czerwonego światła.
0 komentarzy

Nowe prawo w Stanach to ważna zmiana dla graczy. Chciałbym też takie w Polsce

Amerykański Kongres dołączył nowe odstępstwo do Digital Millennium Copyright Act. Od teraz posiadacze konsol będą mogli samodzielnie naprawić napędy optyczne. To ważny krok dla zwolenników ruchu „prawa do naprawy”.

O „prawie do naprawy” pisaliśmy szerzej w artykule dotyczącym zaskakującego ruchu Microsoftu, który znajdziecie pod tym adresem.

Napędy fizyczne w konsolach do naprawy

Digital Millennium Copyright Act, czyli DMCA to amerykańska ustawa gwarantująca prawo ochrony własności intelektualnej związanej z uniemożliwieniem kopiowania i rozpowszechniania technologii, jeżeli wiązałoby się to z naruszeniem cyfrowych certyfikatów.

Do wspomnianego wyżej DMCA dołączono nowy wyjątek. Dzięki niemu posiadacze konsol będą mogli samodzielnie naprawić napęd optyczny w swoim urządzeniu. Oprócz tego zwiększono możliwość naprawy różnego rodzaju elektronicznego sprzętu opartego na oprogramowaniu.

Z powodów omówionych w zaleceniu Rejestru, Rejestr zalecił rozszerzenie istniejącego wyłączenia dotyczącego diagnostyki, konserwacji i naprawy niektórych kategorii urządzeń, tak aby obejmowało ono wszelkie urządzenia z oprogramowaniem, które są przeznaczone przede wszystkim do użytku przez konsumentów. W przypadku konsoli do gier wideo Rejestr stwierdził, że zwolnienie jest uzasadnione wyłącznie w odniesieniu do naprawy napędów optycznych.

Nowa zasada w DMCA

Warto jednak pamiętać, że nowa zasada nie ma mocy sprawczej w przypadku innych części konsol. Do tego posiadacze wersji bez napędów (tj. PS5 digital) również z niej nie skorzystają. Nowa uchwała jest jednak niezwykle ważna.

W USA, ale też w Europie trwają batalie dotyczące umożliwienia własnoręcznej naprawy sprzętu elektronicznego. Producenci mieliby zagwarantować łatwiejszy dostęp do części zamiennych i historii serwisowania. W Stanach Zjednoczonych optują za tym takie organizacje jak Public Knowledge i iFixit.

Obydwie organizacje stwierdziły, że „że autoryzowane usługi naprawcze są nieodpowiednie, zwłaszcza w przypadku niektórych starszych konsol, których producenci już nie obsługują”. Choć nowe zmiany w DMCA znacznie pomagają, nie są aż tak wielką rewolucją. Mimo to mogą stanowić początek zmian, aż finalnie wiele firm nieco łagodniej podejdzie do kwestii naprawy swoich urządzeń.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się

2.8
Rated 2.8 out of 5
2.8 out of 5 stars (based on 72 reviews)
Excellent40%
Very good4%
Average2%
Poor1%
Terrible53%