PlayStation 5 – jaki telewizor wybrać? Specyfikacja TV i porady

PlayStation 5  – jaki telewizor wybrać? Specyfikacja TV i porady
Polecamy Poradniki

Jaki telewizor kupić do PlayStation 5? A może wystarczy ten zakupiony kilka lat temu? Sprawdzamy dostępne możliwości pod kątem konsoli nadchodzącej generacji.

Jeśli nie zastanawialiście się jeszcze nad tą kwestią, to muszę Was zasmucić – kupno samej tylko konsoli wraz z pozostawaniem przy kilkuletnim już telewizorze może sprawić, że nowa konsola nie pokaże w stu procentach na co ją stać. Nie rozwinie w pełni skrzydeł z uwagi na tzw. wąskie gardło wyświetlacza, którym w tym przypadku może być telewizor. Na co warto więc zwrócić uwagę przy doborze TV do PS5? Czego ewentualnie szukać w specyfikacji posiadanego już telewizora? A może lepszą decyzją będzie zainwestowanie pieniędzy w monitor dedykowany graczom?

Jeszcze kilka lat temu, gdy technologia nie była tak rozwinięta, ta sama gra na naszym monitorze wyglądała raczej identycznie jak u naszego kolegi, a ówczesny wyścig w segmencie wyświetlaczy dotyczył zasadniczo tylko jego wielkości. Dziś, niezorientowany użytkownik komputera może załamać ręce pod ciężarem przeróżnych parametrów jak rodzaj matrycy, częstotliwość odświeżania, czas reakcji czy PPI. Jakby tego było mało, wspomniane elementy to dopiero wierzchołek góry lodowej, gdyż na ostateczną wzorową pracę monitora czy też telewizora wpływają kolejne parametry, jak ilość (i rodzaj) złącz, możliwość personalizacji czy inne ulepszenia pod postacią chociażby podświetlenia RGB LED. Na potrzebę tego poradnika, skupimy się jednak na najważniejszych elementach specyfikacji, które powinien wykazywać telewizor czy też monitor, aby wykorzystać pełną moc nadchodzącej konsoli PlayStation 5. Zanim zaczniemy tę swoistą wyliczankę, przypomnijmy znaną na tę chwilę część specyfikacji PS5.

  • Procesor: customowy model AMD Zen 2, 8 rdzeni i 16 wątków, maksymalna częstotliwość taktowania zegarów – 3,5 GHz, litografia 7 nm TSMC
  • Karta graficzna: customowy model AMD RDNA 2, generujący moc 10,28 TFLOPów ze wsparciem dla techniki śledzenia promieni w czasie rzeczywistym (ray tracing), częstotliwość 2,23 GHz
  • Wyjście wideo: HDMI 2.1, HDR, 4K z odświeżaniem 120 Hz, 8K
  • Pamięć RAM: 16 GB GDDR6 14 Gbps, przepustowość 448 GB/s
  • Dysk SSD: customowy model 825 GB na złączu PCIe 4.0, przepustowość 5,5 GB/s, dodatkowe gniazdo na drugi dysk SSD na złączu PCIe NVMe
  • Napęd optyczny: Ultra HD Blu-ray bądź wersja Digital – bez napędu

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat konsoli Sony PlayStation 5, zapraszamy do artykułu PlayStation 5 – czego spodziewać się po nowej konsoli Sony?, a już teraz wyjaśniam, do czego w niniejszym poradniku potrzebne nam było przypomnienie specyfikacji konsoli. Najważniejszym podpunktem danych technicznych, który pomoże nam w doborze telewizora do PS5 jest charakterystyka wyjścia wideo, które wskazuje na rozdzielczość 4K oraz 8K (wzmiankę o dwóch rozdzielczościach wyjaśnię za chwilę) oraz na częstotliwość odświeżania obrazu na poziomie 120 Hz. Poniżej wyjaśniamy też pojęcia HDMI 2.1 oraz HDR.

wszystko co wiemy o ps5
PlayStation 5 to nie wszystko. Potrzebny będzie nam jeszcze kompatybilny telewizor lub monitor, który pozwoli w pełni wykorzystać moc konsoli.

Co musi mieć telewizor do PlayStation 5?

Rozdzielczość 4K lub 8K

Mówiąc krótko: aby wycisnąć z konsoli to, co ma najlepsze, telewizor do PlayStation 5 musi mieć specyfikację uwzględniającą wszystkie poniższe elementy. Po pierwsze rozdzielczość 8K lub ostatecznie 4K. Wybierając tę drugą rozdzielczość będzie sporo taniej, ale rezygnujemy przy tym z oglądania filmów Blu-ray w rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli, na rzecz 4096 x 2160 pikseli. Wspomniane 8K będzie działać bowiem najpewniej jedynie podczas odtwarzania filmów. W grach otrzymamy maksymalnie Ultra HD 4K. Jeśli macie jednak wątpliwości, czy nie skusić się na TV obsługujące 8K, warto wiedzieć, że aby oglądanie treści na takim właśnie wyświetlaczu odróżnić od treści wyświetlanych w 4K, należy siedzieć przed 85-calowym ekranem w odległości nie większej niż 2 metry. Teraz wszelkie znaki zapytania powinny rozpłynąć się w powietrzu – moim skromnym zdaniem – to wciąż jeszcze nie czas na inwestowanie w 8K.

jaki tv do ps5
8K w PlayStation 5 to rozdzielczość, której uświadczymy tylko podczas oglądania filmów.

Częstotliwość odświeżania – przynajmniej 120 Hz

Gamingowe monitory oferują dziś już nawet odświeżanie obrazu na poziomie 240 Hz, zaś królem w tej materii jest obecnie marka ASUS ze swoim monitorem 360 Hz. Konsola PlayStation 5 pozwoli na wyświetlanie treści zaledwie w 120 hercach, jednak jest to na tyle wysoka częstotliwość, że w parze z kompatybilnym telewizorem potrafi wywołać naprawdę niezapomniane doznania wizualne. O co więc chodzi w tych całych hercach? Herce to jednostka określająca częstotliwość wyświetlania klatek na ekranie w czasie jednej sekundy. Często zamiennie (ale mylnie) mówi się w tym przypadku o FPSach. Panuje przekonanie, że 120 Hz to nic innego jak 120 FPSów (klatek na sekundę), i choć różnice w obu zjawiskach są subtelne, to zasadnicze. Szczególnie wnikliwi gracze mogą doczytać o tym zjawisku na oficjalnej stronie NVIDII.

Zobrazowanie różnic w płynności obrazu wraz ze zwiększeniem częstotliwości odświeżania.

Na potrzeby artykułu (aby maksymalnie zobrazować pojęcie herców) przyjmijmy jednak, że 120-hercowy wyświetlacz jest faktycznie w stanie dostarczyć graczowi maksymalnie 120 FPSów na sekundę, jeśli tylko układ graficzny konsoli lub komputera jest w stanie wygenerować taką właśnie ilość klatek. Ekran pracujący z częstotliwością 120 Hz jest w stanie zapewnić nam dwukrotnie większą płynność obrazu, niż standardowe panele 60 Hz i nie dajcie sobie wmówić, że powyżej tej wartości oko ludzkie nie widzi różnicy. Więcej w tej kwestii możecie dowiedzieć się czytając nasz materiał Do czego tak naprawdę potrzebne nam monitory 144Hz? Pamiętajcie jednak, że możliwości konsoli PlayStation 5 najpewniej pozwolą na zabawę w maksymalnej rozdzielczości 4K przy 60 FPSach, aby zagrać ze 120 FPSami, trzeba będzie obniżyć rozdzielczość do Full HD.

jaki tv do ps5
Wyższa częstotliwość odświeżania ekranu to mniejsze smużenie i generalnie większa ostrość.

HDR – High Dynamic Range

Konsola PlayStation 5 otrzyma również wsparcie technologii HDR. Jest to nic innego jak rozwiązanie, zwiększające zakres rozpiętości pomiędzy ciemnymi i jasnymi tonami. Wszystko po to, aby obraz był jak najbardziej realistyczny, bowiem ludzki wzrok rejestruje żywe obrazy właśnie w takim pełnym zakresie dynamiki. Trzeba też pamiętać, że aby HDR miało ręce i nogi (czyli było faktycznie odczuwalne wizualnie) panel wyświetlający treści powinien mieć przynajmniej 1000 cd/m2 (kandela na metr kwadratowy) jasności. Aby uzmysłowić sobie różnicę w obrazie LDR (Low Dynamic Range) oraz HDR (High Dynamic Range), można sięgnąć po smartfon, który oferuje wykonywanie zdjęć właśnie z tą techniką i porównać, jak wyglądają zdjęcia z oraz bez HDRu. A poniżej także przybliżająca te pojęcie fotografia.

jaki tv do ps5
Po lewej obraz ze wsparciem HDR, po prawej bez HDRu.

Złącze HDMI 2.1

Aby HDR działał poprawnie, potrzebujemy też telewizora ze złączem HDMI w wersji co najmniej 2.0a. Rozdzielczość 4K obsłuży już nawet wspomniany port w wersji 2.0, jednak wygeneruje maksymalnie tylko 60 FPSów. Aby w pełni skorzystać z rozdzielczości 4K i 8K w 120 klatkach na sekundę, będziemy musieli zaopatrzyć się w telewizor oferujący przynajmniej jeden port HDMI 2.1. To jednak nie wszystko, bo do pełni szczęścia (i działania) konieczny będzie również przewód HDMI 2.1. Przepustowość takiego standardu to aż 48 Gb/s. Ignorując występowanie w telewizorze najnowszego standardu HDMI bądź posłużenie się przewodem starszej generacji tworzymy wąskie gardło dla konsoli, nie pozwalając by pracowała na najwyższych możliwych obrotach.

jaki tv do ps5
Pełna kompatybilność z PS5 to nie tylko telewizor, ale i odpowiedni przewód HDMI.

Jaki model telewizora do PS5? A może monitor?

Biorąc pod uwagę wszystko co powyższe, warto rozważyć zakup następujących modeli telewizorów:

Jak więc widać, telewizor dedykowany konsoli PlayStation 5 można kupić już za około 5 tysięcy złotych (warto polować na promocje) i to jest minimum, które pozwoli wycisnąć maksymalne możliwości nowego sprzętu Sony. Jeśli jednak kwoty te dosłownie zrzuciły Was z krzesła, zawsze można zainteresować się monitorami o parametrach wspierających PS5. Będą one oczywiście nie tak duże jak wspomniane telewizory, czy też nie tak jasne, jednak zdecydowanie tańsze. Wiele firm zapowiedziało już wprowadzenie do sprzedaży monitorów dedykowanych PlayStation 5. Jako że PS5 ma wspierać dodatkowo proporcje ekranu 21:9, warto zapoznać się z modelami takimi jak ultrapanoramiczny Philips 345M1CR Momentum czy też monitor klasycznych proporcji Spectrum, mniej znanej marki Eve. Co prawda na tę chwilę oba te modele nie są jeszcze dostępne w sprzedaży, jednak możemy być pewni, że ich ceny będą zdecydowanie bardziej przystępne, niż w przypadku telewizorów.

jaki telewizor do ps5
Philips 345M1CR Momentum – ultrapanoramiczny monitor dedykowany konsoli PlayStation 5.

 

Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie