Intel ma pomysł na poprawienie dostępności kart graficznych. Jestem „na tak”

Intel - procesor - dwie monety - bitcoin
PC

Intel pracuje obecnie nad ciekawym sposobem na zaspokojenie kopaczy kryptowalut. Blockscale, bo tak nazywa się nowy układ, ma być rozwiązaniem problemu popytu przewyższającego podaż na karty graficzne.

Na łamach anglojęzycznej strony Intela pojawił się wpis dotyczący obecnie rozwijanego chipa. Blockscale miałby być niezwykle wydajnym elementem układów wyspecjalizowanych w kopaniu kryptowalut. Jak zaznaczono w informacji prasowej, komercyjna produkcja nie miałaby wpływu na tworzenie kart graficznych oraz procesorów, co jednocześnie mogłoby przełożyć się na lepszą dostępność wymienionych podzespołów, a także na ich ceny.

Specjaliści pracujący nad Blockscale zdecydowali się na rozwinięcie swojego poprzedniego pomysłu, czyli chipu o nazwie Bonanza Mine. To druga generacja technologii skupiającej się na wyspecjalizowaniu układu w wyłącznie wydajnym kopaniu kryptowalut. Na ten moment Intel nie podaje w jakim procesie technologicznym powstaje najnowszy z chipów.

Przypominam, iż to właśnie GPU pełnią kluczową rolę przy kopaniu kryptowalut ze względu na różnice w działaniu względem procesorów. Wszystko przez możliwość wykonywania równolegle ogromnej liczby obliczeń, co jest potrzebne przy tzw. koparkach.

Jeśli rzeczywiście pomysł Intela przyczyni się do polepszenia dostępności kart graficznych, pośrednio także powinna poprawić się sprawa dostępności konsol. Zauważamy odd kilku tygodni , że coraz ciężej w polskich elektromarketach o zestawy z PS5, o tzw. „golasach” nie wspominając.

Michał Wieczorek
O autorze

Michał Wieczorek

Redaktor
Od najmłodszych lat pasjonat game devu i miłośnik gier Nintendo. Oprócz tego hobbistycznie kolekcjonuje dużo niepotrzebnych, geekowskich gadżetów. Co drugi weekend student game designu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie