Microsoft nie wierzył w GTA III. Firma popełniła jeden ze swoich największych błędów

GTA Trilogy Remake - GTA III - grafika z głównym bohaterem gry trzymającym baseballa
PC PS2

Microsoft obchodzi 20-lecie marki Xbox. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, dlaczego lata temu firma odrzuciła pomysł wydania GTA III jako exclusive na swoją pierwszą konsolę.

Oj, niektóre decyzje „wielkich firm” budzą dziś uśmiech politowania.

GTA III na Xbox? Nie według Microsoftu

Nie da się ukryć, że w biznesie nie można być „miętkim”. Żywotność i sukces firmy oraz jej produktów zależy od wielu czynników. Dlatego też musimy mieć otwarty i analityczny umysł. Najwyraźniej tego wszystkiego zabrakło niegdyś włodarzom Xbox-a.

W niedawno wydanym 6-godzinnym dokumencie o historii swojej flagowej marki MS opowiada także o porażkach. Pisaliśmy o problemie, jakim było legendarne już RROD. W innym odcinku firma przypomina o błędzie, przez który zapewne wiele osób nie może dziś spać.

Gdy Microsoft przygotowywał się do wydania swej pierwszej konsoli Xbox, firma zdecydowała się na swego rodzaju „tournée” po świecie. Chcieli w ten sposób zachęcić deweloperów to wydawania gier na tym sprzęcie. Jak przypomina ówczesny dyrektor ds. zewnętrznych deweloperów Kevin Bachus, do firmy zgłosiło się niewielkie studio.

Deweloperzy postanowili zaprezentować wizję swojej kolejnej gry, będącej kolejną częścią serii, która do tej pory wydawana była wyłącznie w wersji 2D. Tym deweloperem był Rockstar, a grą – GTA III. Rada Xbox postanowiła jednak, że to im się nie uda. „Uważamy, że nie uda się przenieść tej gry z wersji 2D” – podjęto decyzję.

Bachus wyjawia, że włodarze korporacji nie byli zaznajomieni z serią GTA, myśląc, że nie zdobędzie popularności. Interfejs wydawał im się skomplikowany, a cały proces stworzenia gry z otwartym miastem w 3D niemal niemożliwy do wykonania. Przypomnijmy, że trzecia część GTA wydana została jako czasowy exclusive konkurencji (czyli PlayStation) i sprzedała się w liczbie 14,5 mln sztuk. Byłoby więcej, gdyby nie szybko opracowana kontynuacja – Vice City.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie