Kolejne nowości w FootballTeam wynoszą grę na nowy poziom. Rozbudowana sekcja klubowa i zaawansowane udźwiękowienie

footballteam patch
Publicystyka

W FootballTeam zagrywam się od niedawna. Już teraz jednak wiem, że grę trudno mi będzie kiedykolwiek porzucić, a to za sprawą cyklicznych nowości. Obecnie twórcy uraczyli nas przebudową sekcji klubowej oraz tysiącami nowych dźwięków!

FootballTeam to darmowy, przeglądarkowy menedżer, w którym rozwijamy stworzonego przez nas zawodnika piłki nożnej. Charakter zabawy jest tu bardzo wciągający i to z wielu powodów. Jednym z ważniejszych jest to, że rozgrywka cieszy realnymi korzyściami płynącymi z kolejnych etapów rozwoju naszego piłkarza. Jakby tego było mało, zabawę uatrakcyjnia możliwość gry ze znajomymi, ewentualnie możliwość zdobycia nowych znajomych w obrębie gry. Jeszcze jedną rzeczą (ale nie ostatnią!), która czyni FootballTeam tak wciągającym są częste aktualizacje, a więc nowości, nowości i jeszcze raz nowości!

Wraz z najnowszym patchem, do gry trafił także event klubowy

Jeśli jakimś sposobem udało Ci się, Drogi Czytelniku, przegapić fenomen jakim jest produkcja pt. FootballTeam, to zapraszam Cię serdecznie do materiału, w którym opisuję moje początki w tym właśnie sieciowym menedżerze. Znajdziesz go, klikając tutaj. A teraz pozwól, że opowiem Ci o wspomnianych już nie byle jakich nowościach, które pojawiły się w grze wraz z początkiem listopada. Zacznijmy może od przebudowy modułu Klub. Jak sama nazwa wskazuje, w Klubie znajdują się opcje związane z zespołem, do którego należymy (nadmienię tylko, że aby do jakiegoś dołączyć, bądź samemu taki założyć, należy mieć odpowiednio wysoki poziom OVR, a więc ogólny poziom rozwoju zawodnika, który to zdobywamy poprzez treningi).

Kliknięcie na lewym panelu w ikonę Klub otwiera przed nami taki właśnie okno

Przebudowany, jeszcze lepszy moduł Klubowy

Do tej pory moduł Klubowy był nienagannie funkcjonalny, jednak jak się okazało – można go było uczynić jeszcze lepszym. Pisząc “lepszym” mam na myśli “jeszcze bardziej rozbudowanym” oraz “jeszcze bardziej immersyjnym”. Nieocenionej immersji dodała grze kolejna nowość. Nowość związana z udźwiękowieniem gry, jednak o tej kwestii napiszę więcej już w kolejnych akapitach. Tymczasem wróćmy do sekcji Klub. Zacznijmy od tego, że gra oddaje nam teraz do dyspozycji czytelną mapkę miasta, na której znajdują się poszczególne (nowe!) budynki, takie jak budynek klubowy, hotel, parking, stadion czy nawet księgowość naszego klubu. Z poziomu tej mapki możemy szybko podejrzeć np. na jakim poziomie rozbudowy jest dany obiekt, przy czym takie rozbudowy wpływają oczywiście pozytywnie na nasz zespół (np. na liczbę sprzedanych biletów na mecz czy na dochody w związku z liczbą noclegów w hotelu).

Rozbudowa miasteczka klubowego à la Sim City – lubię to!

Do tego doszły także ceny biletów o wysokości uzależnionej od ligi oraz turnieju w jakich gra nasz team. Oznacza to, że czym wyżej w rankingach jesteśmy, tym więcej zarobimy na wejściówkach. Przebudowie uległy także kontrakty zapewniające pensje klubowiczom. Od teraz są one odpowiednio wysokie w stosunku do poziomu naszego OVR oraz ligi, w której gramy. Przy okazji twórcy zdecydowali się też na dwa rodzaje waluty euro. Od teraz mamy więc Euro Budowlane (można go użyć wyłącznie do budowy budynków) oraz Euro Klubowe (za ich pomocą zawodnikom wypłacane są kontrakty). Są to jednak już pomniejsze zmiany, o których można doczytać w szczegółach na tej stronie. Ja jednak polecam wyruszyć na samodzielne poszukiwanie poszczególnych nowości, przez co zabawa będzie dużo atrakcyjniejsza.

FootballTeam rozbrzmiał tysiącami nowych dźwięków!

Choć zdecydowanie zalecam samodzielne odkrywanie wszystkich nowości, które przyniosła aktualizacja z numerem 1.23, to muszę jednak wspomnieć o jeszcze jednym, szczególnie udanym ficzerze. Mowa o dodaniu do gry ponad 10 tysięcy dźwięków: jingli, SFX-ów, ambientów, soundtracków czy voice overów. Jeśli graliście już wcześniej w FootballTeam, to z pewnością wiecie, że udźwiękowienie było tu raczej oszczędne. Ograniczało się ono tak naprawdę do wyskakujących powiadomień, co oczywiście było rozwiązaniem przydatnym (mogliśmy mieć np. nieaktywne okno z grą, ale zawsze słyszeliśmy, gdy zadziało się coś ważniejszego). Od teraz udźwiękowienie weszło jednak na zupełnie nowy poziom. Chciałoby się powiedzieć, że dzięki temu FootballTeam stało się jeszcze bardziej spójne, multimedialne, zachęcające i po prostu – immersyjne.

Menu główne FootballTeam. Już tu rozbrzmiewa zagrzewająca do walki muzyka

Po wprowadzeniu ostatniego patcha, podczas eksploracji poszczególnych zakładek gry FootballTeam byłem naprawdę pod wrażeniem. Dzięki tak zaawansowanemu wzbogaceniu gry dźwiękami stała się ona dużo bardziej wciągająca, niemal do stopnia klasycznych, trójwymiarowych gier pecetowych czy konsolowych. Wcale nie przesadzam! Już po zalogowaniu się do niej zostaniemy powitani zagrzewającą do walki muzyką, zaś kolejne “menusy” pozwolą nam jeszcze bardziej wczuć się w boiskową atmosferę. Wszystko dlatego, że w tle rozbrzmiewają dźwięki znane właśnie z treningów czy meczy (podawanie piłki, gwizdki sędziego, okrzyki piłkarzy itp.). Na soundtrackach czy ambientach się jednak nie kończy. Twórcy zadbali bowiem, aby w grze pojawiły się powiadomienia głosowe. Otrzymamy je np. w momencie rozpoczęcia treningów, ale nie tylko. Dodatkowo, powiadomienia te są często zabawne (“Tryb szurnięty trener wyłączony”).

Wypełniona po brzegi powiadomieniami głosowymi została m.in. sekcja Trening

Warto też podkreślić, że każda większa czy mniejsza sekcja gry otrzymała własne tło dźwiękowe. Wchodząc m.in. w sekcję Miasto naszych uszom dobiegnie soundtrack nawiązujący do ruchliwych ulic. Tak samo przechodząc do Stołówki możemy liczyć na dźwięk sztućców czy rozmowy przy jedzeniu. Wszystko to sprawia, że gra jest dużo bardziej energetyzująca i realistyczna. Jednakże prawdziwą wisienką na tym muzycznym torciku jest nowe udźwiękowienie meczy. Otóż także i one zostały uraczone pełnymi emocji komentarzami. Już wcześniej obserwowanie rozgrywek było czynnością bardzo zabawną (z uwagi na humorystyczne komentarze). Teraz jednak, gdy komentarze na temat tego, co dzieje się na boisku są nie tylko w formie pisanej, ale i mówionej – mecze wspięły się na zupełnie nowy poziom.

Jak widzicie, FootballTeam nieustannie się rozwija i nie chodzi tylko o cykliczne eventy takie jak np. trwający obecnie “event klubowy”, ale także o cyklicznie wprowadzane do gry nowości. Tym razem gracze otrzymali m.in. przebudowany, jeszcze bardziej intuicyjny i realistyczny dział związany z zarządzaniem klubem oraz zaawansowane udźwiękowienie, które sprawia, że gra nam się już tylko przyjemniej. Jak już wspomniałem, wyczerpujące informacje na temat patcha 1.23 oraz eventu klubowego znajdziecie wchodząc pod ten link, ja jednak zachęcam również do samodzielnej eksploracji tych ciekawych nowości!

Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie