Kultowa seria dużo zyska na PC? Porównanie z wersją PS4 Pro

Gra będzie mogła wyglądać jeszcze lepiej dzięki modom.

Podczas targów Gamescom 2017 potwierdzono Final Fantasy XV Windows Edition, przeznaczone dla komputerów PC.

Hajime Tabata, producent gry, zaznaczył w rozmowie z portalem Rock Paper Shotgun, że pecetowe FF XV będzie wspierać mody, lecz na szczegóły musimy jeszcze poczekać.

Bardzo możliwe, że dobrze wyglądające Final Fantasy XV Windows Edition zyska jeszcze więcej dzięki modyfikacjom.

Poniżej znajdziecie porównanie od YouTube’ra posługującego się pseudonimem Cycu1, który zestawił sceny ze zwiastuna Final Fantasy XV Windows Edition (4K) z takimi samymi ujęciami złapanymi na PS4 Pro (1080p i wysokie ustawienia grafiki).

Najnowsza część kultowej serii potwierdzona na PC i to ze specjalnymi funkcjami

Firmy NVIDIA i Square Enix poinformowały, że pracują nad grą Final Fantasy XV Windows Edition, przeznaczoną dla komputerów PC. Nowa wersja znanego tytułu zostanie wzbogacona o najnowocześniejsze efekty graficzne i technologie symulacji fizyki, a także obsługę narzędzi NVIDIA do rejestracji i udostępniania materiałów z gier.

Final Fantasy jest jedną z najlepiej sprzedających się serią gier wideo w historii. Na całym świecie sprzedano ponad 135 milionów gier z tej serii.

Square Enix wykorzysta swój nowej generacji silnik gier Luminous Engine w połączeniu z NVIDIA GameWorks oraz innymi technikami graficznymi, dzięki czemu Final Fantasy XV Windows Edition będzie najbardziej kompletną wersją tej gry, obsługując rozdzielczości 4K i 8K oraz format HDR10. Oprócz tego Final Fantasy XV Windows Edition będzie zawierać wszystkie bezpłatne aktualizacje oraz płatne materiały dostępne w wersji konsolowej.

Póki co, poznaliśmy jedynie rekomendowane wymagania dla pecetowej wersji gry, które pozwolą nam pograć w rozdzielczości 4K.

Final Fantasy XV – wymagania sprzętowe (zalecane)

 • Procesor: Intel Core i7 3,4 GHz lub AMD Ryzen 7 1700,
 • Pamięć RAM: 16 GB,
 • Karta graficzna: GeForce GTX 1080 Ti
 • Monitor: 4K z obsługą HDR,
 • Dysk twardy: 170 GB wolnego miejsca,
 • Dodatkowe: system audio 5.1 lub 7.1.

Final Fantasy XV Windows Edition będzie współpracować zarówno z oprogramowaniem GeForce Experience jak i narzędziami do wykonywania i udostępniania materiałów z gier. NVIDIA Ansel to narzędzie do tworzenia fotografii w grach, umożliwiające dowolne wykadrowanie sceny, zastosowanie filtrów postprocesowych, rejestrowania obrazów HDR w formatach o wysokiej jakości, a także tworzenie i udostępnianie obrazów o 360-stopniowym polu widzenia do obejrzenia na telefonie komórkowym, komputerze lub za pośrednictwem zestawu VR. NVIDIA ShadowPlay Highlights to narzędzie do automatycznej rejestracji najlepszych momentów z gier w formie nieruchomych obrazów i filmów, a także wygodnego udostępniania tych materiałów w serwisach Facebook, YouTube czy Imgur.

Final Fantasy XV Windows Edition będzie zawierać następujące techniki GameWorks do wyświetlania grafiki w czasie rzeczywistym i symulacji fizyki:

 • NVIDIA Flow – do tworzenia dynamicznych, łatwopalnych płynów, a także efektów ognia i dymu.
 • NVIDIA HairWorks – do tworzenia dynamicznych i realistycznych elementów owłosienia postaci i futra zwierząt oraz potworów zamieszkujących świat gry.
 • NVIDIA ShadowWorks – umożliwia renderowanie cieni rzucanych przez postać na innej postaci.
 • NVIDIA Turf Effects – do tworzenia dynamicznej trawy i roślinności w środowisku gry.
 • NVIDIA VXAO – do wzbogacania głębi i realizmu sceny za pomocą symulacji fizycznych charakterystyk cienia i światła.

Źródło: materiał producenta, opracowanie własne

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.