Najnowsza część kultowej serii potwierdzona na PC i to ze specjalnymi funkcjami

Nie tylko dopieszczona grafika.

Firmy NVIDIA i Square Enix poinformowały, że pracują nad grą Final Fantasy XV Windows Edition, przeznaczoną dla komputerów PC. Nowa wersja znanego tytułu zostanie wzbogacona o najnowocześniejsze efekty graficzne i technologie symulacji fizyki, a także obsługę narzędzi NVIDIA do rejestracji i udostępniania materiałów z gier.

Final Fantasy jest jedną z najlepiej sprzedających się serią gier wideo w historii. Na całym świecie sprzedano ponad 135 milionów gier z tej serii.

Square Enix wykorzysta swój nowej generacji silnik gier Luminous Engine w połączeniu z NVIDIA GameWorks oraz innymi technikami graficznymi, dzięki czemu Final Fantasy XV Windows Edition będzie najbardziej kompletną wersją tej gry, obsługując rozdzielczości 4K i 8K oraz format HDR10. Oprócz tego Final Fantasy XV Windows Edition będzie zawierać wszystkie bezpłatne aktualizacje oraz płatne materiały dostępne w wersji konsolowej.

Póki co, poznaliśmy jedynie rekomendowane wymagania dla pecetowej wersji gry, które pozwolą nam pograć w rozdzielczości 4K.

Final Fantasy XV – wymagania sprzętowe (zalecane)

 • Procesor: Intel Core i7 3,4 GHz lub AMD Ryzen 7 1700,
 • Pamięć RAM: 16 GB,
 • Karta graficzna: GeForce GTX 1080 Ti
 • Monitor: 4K z obsługą HDR,
 • Dysk twardy: 170 GB wolnego miejsca,
 • Dodatkowe: system audio 5.1 lub 7.1.

Final Fantasy XV Windows Edition będzie współpracować zarówno z oprogramowaniem GeForce Experience jak i narzędziami do wykonywania i udostępniania materiałów z gier. NVIDIA Ansel to narzędzie do tworzenia fotografii w grach, umożliwiające dowolne wykadrowanie sceny, zastosowanie filtrów postprocesowych, rejestrowania obrazów HDR w formatach o wysokiej jakości, a także tworzenie i udostępnianie obrazów o 360-stopniowym polu widzenia do obejrzenia na telefonie komórkowym, komputerze lub za pośrednictwem zestawu VR. NVIDIA ShadowPlay Highlights to narzędzie do automatycznej rejestracji najlepszych momentów z gier w formie nieruchomych obrazów i filmów, a także wygodnego udostępniania tych materiałów w serwisach Facebook, YouTube czy Imgur.

Final Fantasy XV Windows Edition będzie zawierać następujące techniki GameWorks do wyświetlania grafiki w czasie rzeczywistym i symulacji fizyki:

 • NVIDIA Flow – do tworzenia dynamicznych, łatwopalnych płynów, a także efektów ognia i dymu.
 • NVIDIA HairWorks – do tworzenia dynamicznych i realistycznych elementów owłosienia postaci i futra zwierząt oraz potworów zamieszkujących świat gry.
 • NVIDIA ShadowWorks – umożliwia renderowanie cieni rzucanych przez postać na innej postaci.
 • NVIDIA Turf Effects – do tworzenia dynamicznej trawy i roślinności w środowisku gry.
 • NVIDIA VXAO – do wzbogacania głębi i realizmu sceny za pomocą symulacji fizycznych charakterystyk cienia i światła.

Źródło: materiał producenta, opracowanie własne

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.