Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

0 komentarzy

Facebook zaszokował odrzuceniem trailera GRIS. Deweloper mówi wprost: To jest głupie

GRIS to piękna przygoda, subtelna, delikatna i okraszona cudowną muzyką. Trailer gry został odrzucony przez Facebooka, ponieważ jedna z jego scen ma być nacechowana seksualnie.

GRIS zadebiutowało w grudniu ubiegłego roku na komputerach PC oraz konsoli Nintendo Switch. Tytuł został przyjęty przez graczy niesamowicie ciepło, o czym mogą świadczyć choćby przytłaczająco pozytywne opinie na Steam. Średnia z 35 recenzji na Metacritic to z kolei 83/100. Teraz tytuł ponownie pojawia się w wielu serwisach, a to za sprawą pewnej sceny, która nie spodobała się Facebookowi.

GRIS odrzucone przez Facebook

Facebook uznał, że jedna ze scen premierowego zwiastuna GRIS jest nacechowana seksualnością i erotyzmem. Chodzi o fragment z rozpadającym się posągiem kobiety (zerknijcie na filmik poniżej). Wydawca GRIS, firma Devolver Digital, nie jest zadowolona z decyzji Facebooka i w oświadczeniu dla Kotaku stwierdza wprost, że jest to po prostu głupie.

Apelowaliśmy i powiedzieli nam, że odwołanie zostało odrzucone ze względu na to, że Facebook nie pozwala na nagość – czytamy w oświadczeniu. Po pierwsze ona jest posągiem, a po drugie, absolutnie żadna nagość nie została pokazywana na tym ujęciu, a żadna rozsądna osoba nie uznałaby tego za „treść nacechowaną seksualnie” – dodał wydawca.

Serwis Gamerevolution przypomina, że to nie pierwszy raz, gdy zwiastun jakiejś gry został odrzucony z powodu treści uznawanych za zakazane na Facebooku. Trailer Super Meat Boy Forever został odrzucony w zeszłym miesiącu, ponieważ pokazał zadki bohaterów. Deweloper naprawił ujęcie w ten sposób:

Czym jest GRIS? Jak czytamy w opisie gry na Steam:

Gris to pełna nadziei młoda, radząca sobie z bolesnymi doświadczeniami dziewczyna zagubiona we własnym świecie. Jej podróż wśród rozpaczy odzwierciedla sukienka, która zapewnia nowe zdolności pomagające w podróży przez spłowiałą rzeczywistość. Wraz z rozwojem historii Gris dojrzewa i zaczyna postrzegać świat w inny sposób, odkrywając nowe ścieżki do zbadania.

GRIS to pogodne, wywołujące wspomnienie przeżycie, pozbawione niebezpieczeństw, frustracji czy śmierci. Gracze odkrywają złożony świat stworzony subtelną grafiką, szczegółową animacją i własną estetyką. W trakcie gry świat staje się coraz bardziej dostępny poprzez świetliste łamigłówki, elementy platformowe czy opcjonalne wyzwania oparte na umiejętnościach.

GRIS to gra niemal całkowicie pozbawiona tekstu, w której pojawiają się wyłącznie proste, uniwersalne ikony. Może grać w nią każdy niezależnie od języka, którym się posługuje.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się

2.9
Rated 2.9 out of 5
2.9 out of 5 stars (based on 79 reviews)
Excellent43%
Very good5%
Average3%
Poor1%
Terrible48%